Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Kolik stojí šance na záchranu života?

Datum přidání 27.04.2017   Přečteš za... Přečteš za 6 min.   komentáře 0 komentářů   

Pokud se pohybujete v rizikovém prostředí, prostě počítáte s tím, že se vám může něco stát. Není otázkou jestli se něco stane, ale kdy… Každý jistě zná pořekadlo, že připravení mají větší šanci. A řeknu vám jednu věc. Je to tak. Proto je důležité se na každé riziko adekvátně připravit. Riziko zranění je v naší práci poměrně vysoké, odpovědí je tedy kvalitně vybavená lékárna. Kolik to ale stojí?

Kolik stojí zdravotní vybavení do IFAKu a co dát do IFAKu

 

Než budu pokračovat, musíme si jednu věc ujasnit. Bavit se budeme o tzv. Trauma kitu. Je to balíček, který máte na vestě či opasku. V něm je opravdu jen to nedůležitější k řešení problémů dle TCCC. Plus pár nezbytných doplňků k němu. To vše je dobré mít neustále u sebe. Osobní lékárnička je věc trochu jiná. V ní může být další vybavení jako náplasti, léky atd. Tedy zdravotní vybavení, které neslouží k ošetření stavů bezprostředně ohrožujících život. Jasně, jde to řešit jedním balíčkem. Osobně si ale myslím, že to není vhodné a je lepší mít „ifaky" dva. 


Druhou věcí je samotný obal. Na výběr je toho spousta, různé kvality i ceny. Volba je na vás. Pro připomenutí určitých zásad doporučuji přečíst si můj starší článek. Cena tohoto obalu není do výsledné ceny zdravotního vybavení zahrnuta. 


Pojďme se tedy znovu bavit o problematice TCCC. Oficiálním akronymem pro TCCC je MARCH - Massive hemorrhaging, Airway, Respiration, Circulation and Hypothermia. Je to v podstatě to samé, co CABC. Víme tedy, že se musíme zaměřit na vybavení, které potřebujeme k ošetření nejčastějších odvratitelných příčin úmrtí v boji: Masivní, život ohrožující krvácení; Neprůchodnost dýchacích cest; Pneumothorax; Krvácení; Podchlazení. 


Možností, kde zdravotní vybavení koupit, je jistě mnoho. Já jsem jako příklad zvolil stránku rescue4you. Má velmi dobrou a ucelenou nabídku ověřeného zdravotního vybavení, které je i vcelku přehledně seřazeno dle jednotlivých kategorií. Pokud jsem na této stránce něco nenašel, šáhl jsem jinam.

 

Tak jdeme na to. 


Masivní, život ohrožující krvácení a krvácení z nekončetinového poranění

Zde je jasná volba. Turniket. Vlastně dva. Ideální je kombinace turniketů CAT a SOF TT - Wide. Nenosí se přímo v IFAKU, ale neodmyslitelně k němu patří. CAT poslední sedmé generace stojí 1299,-, SOFTT-W 849,-. 


Dále je dobré mít nějaké hemostatikum, které se používá hlavně na místa, která nelze zaškrtit. Vyzkoušená a v boji používaná varianta je QuickClot Combat Gauze Z-fold. Toto hemostatikum stojí 1672,-


Další velmi dobrou pomůckou (lze-li to tak říci) je gáza. Ideálně vakuově balená, jako například H&H Primed Compressed Gauze Bandage. Po rozbalení máte k dispozici materiál, který velmi dobře absorbuje tekutinu. Primárně se používá k "vysušení" rány před aplikací hemostatika, využití je ale samozřejmě více. Mít jedno balení je základ. Stojí 109,-. Dvě jsou lepší. 


Zapomenout nesmíme na obvazový materiál. Ani tady nemá smysl vymýšlet něco složitého a rovnou šáhneme po osvědčeném obvazu, tzv. izraeláku. The Israeli Emergency Bandage FCP02 velikosti 6" se dá sehnat za 267,-


Jeden obvaz je ale fakt málo. Proto je standardem nosit dva. Jeden v IFAKu, druhý v kapse kalhot. Může to být také izraelák. Špatnou volbou však není ani OLAES Modular Bandage nebo ETD - Emergency Trauma Dressing. Pokud ale chcete ušetřit, vystačíte si i se standardním obvazem AČR vz. 90. Sehnat se dá za 45,-


Tohle vybavení by mělo pokrýt obě "céčka". Co se krvácení týče, je tohle opravdu to nejzákladnější minimum, které je třeba u sebe mít. 


Neprůchodnost dýchacích cest

Zjednodušeně - dle metodiky TCCC se řeší neprůchodnost DC nosním vzduchovodem. Samozřejmě je fajn mít délku vzuchovodu, která je určena právě pro vás. Nebo si koupit takový, u kterého lze délku nastavit. Různých vzduchovodů je opravdu velké množství. Sáhneme tedy po tom základním. Nosní vzduchovod je tedy za 177,-. Pro usnadnění zavádění je nezbytné mít k němu i gel. Buď ho máte v balení se vzduchovodem, nebo se dá koupit i samostatně. 


V boji toho jako CLS s neprůchodností dýchacích cest asi více neuděláte a nosní vzduchovod je přesně to, co potřebujete. Další parádičky nechte na zkušeném zdravotníkovi. 


Dýchání

Jednou z možných komplikací u vyšetření hrudníku a dýchání je pneumothorax. Jistě víte, že PNO se dělí na několik typů. Některé jsou menší problém (otevřený PNO), s některým PNO neuděláte asi nic (uzavřený). Hlavním zabijákem je ale tenzní PNO


Na řešení PNO potřebujete dvě věci. Poloprodyšnou chlopeň. Ta musí být opravdu funkční a na těle musí držet. Dobrým řešením je SAM Chest Seal s ventilem, který stojí 849,-. Druhou věcí, kterou potřebujete, je dekompresní jehla. ARS 14G od firmy NAR je spolehlivé řešení za 545,-


Poranění hrudníku tím máte vyřešeno. Alespoň tedy to, co jste schopni vyřešit. 


Další vybavení

Pro CABC je určeno výše uvedené vybavení. Osvědčilo se ale několik drobností, které hodně pomohou a zároveň nezabírají mnoho místa. Dá se říci, že je téměř nezbytné je u sebe nosit. 


Jedná se především o termofolii (vzpomeňte na MARCH a poslední písmeno). Výhodou je, že se dá použít na více věcí. Samozřejmě primárním použitím je zabránění podchlazení. Fólii lze ale použít jako improvizované stáhnutí poraněné pánve, které může být velmi problematické. Své využití najde i v SERE. Na jednu věcičku za 30,- docela dobré, ne?


Dobrým zvykem je mít u sebe pár chirurgických rukavic. Ani ne tak na sebe nebo na kámoše. Tam bych to asi až tak neřešil. Ale nikdy nevíte ke komu se dotanete. Potom si to se žloutenkou, nebo něčím horším, budete do konce života vyčítat, že jste ušetřili 10,-. Prodávají se většinou v balení po 25 nebo 50 kusech. 


Posledním vybavením, které doporučuji, jsou kvalitní záchranářské nůžky. K poranění se musíte dostat a řešit maskáče nožem není úplně dobrý nápad. Jo, jde to. Ale nůžky jsou fakt lepší. Ty dobré (a těmi opravdu nemyslím ty, co občas vidím třeba v autolékárničce) vás vyjdou na 383,-


Verdikt

Není toho mnoho. 12 kusů vybavení, které doporučuji mít u sebe na každé akci. Ale pozor. Jedna věc je mít něco u sebe. Úplně jiná věc ale je umět to správně používat. Více než kde jinde tady platí, že zdravotní vybavení, které neumíte správně použít, je vám k prdu. Proto je bezpodmínečně nutné toto vybavení nejen mít, ale umět s ním i makat. 


Sečteme-li tedy cenu všech 12ti kusů výše uvedeného zdravotního vybavení, dostaneme se na částku 6235,-. Jestli je to hodně nebo málo za vybavení, které vám (nebo kámošům) může zachránit život, už nechám na vašem uvážení. Já v tom mám jasno.

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava