Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Hydrovak Source US1/3l

Datum přidání 18.07.2013   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 8 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Žízeň. Pokud máte fyzicky náročnou práci, která je navíc ve venkovním prostředí a ještě k tomu v letních měsících, tak jste ji už určitě poznali. Jenže žízeň je jen jedním z příznaků něčeho mnohem horšího. Žízní to začíná, poté máte suché rty, málo močíte, přijde závrať a bolest hlavy. Zrychlí se vám puls. Nakonec následuje smrt. Říká se tomu dehydratace.

Source US1/3lFoto: Source US1/3l v Afghánistánu / SOLDATO Team

 

Abyste dehydrataci předešli, je nezbytné dodržovat pitný režim. Problém je v tom, že pro určité profese to může být vcelku nesnadný úkol. Jsou chvíle, kdy prostě nemáte čas ze zad sundat batoh, vytáhnout z něj láhev a v klidu se napít. Dokonce nemusíte mít ani čas vytáhnout z opasku čutoru. Příkladů je mnoho a určitě každého z vás nějaké napadnou. Přesto potřebujete pít, strašák dehydratace nad vámi neustále visí.

Článek: Medicína Extrémních Prostředí - HORKO

 

Řešení není až tak složité. Stačí použít hydrovak. O co jde? Jedná se o plastový rezervoár na vodu, ze kterého ústí hadička na pití. Jednoduché ale maximálně účelné. Hydrovak si umístíte do batohu, na batoh nebo přímo na záda, hadičku připevníte v blízkosti úst, a již vám nic nebrání se kdykoliv napít. Zřejmou výhodou jsou volné ruce a možnost pití v téměř jakékoliv situaci.  

 

Hydrovaky se vyrábí s různým obsahem. Nejtypičtější jsou dvou a třílitrové, sehnat se však dají i půllitrové nebo dvacetilitrové. Vybere si tak určitě každý. Mezi nejznámější a také nejpoužívanější značky patří Camelbak a Source. Dalo by se říci, že Camelbak se stal pro mnoho uživatelů synonymem pro hydrovaky. Tato značka je známá nejen vojákům, ale i mnohým sportovcům. My se však dnes zaměříme na značku Source.  

Source US1/3lFoto: Source US1/3l v Afghánistánu / SOLDATO Team

 

Hydrovaky Source

Source, který není až tolik známý, vyrábí nekompromisní hydrovaky hlavně pro vojáky. Tuto izraelskou firmu založili v roce 1989 dva pánové, Yoki Gill a Daniel Benoziliyo. Výrobky Source si velmi rychle získaly oblibu nejen mezi izraelskými vojáky, ale také mezi vojáky dalších států, kteří hydrovaky Source používali a používají v těch nejextrémnějších podmínkách.

 

V následující recenzi se podíváme na oblíbený hydrovak Source US1/3l, který máme dlouhodobě zapůjčený od firmy ALP Army. Tato česká firma je spíše známá výrobou nejrůznější taktické výstroje a výbavy. Již legendární produkty, jako například batoh TL60 nebo taktická vesta TL98 prošly rukama mnoha českých vojáků a military nadšenců. ALP však velmi úzce spolupracuje i se společností Source. Nabízí nejen její výrobky, ale některé vyrábí i v potisku vz.95. Kromě US1 je to například batoh Source Patrol 30L.

 

Source US1/3lFoto: Source US1/3l  - rezervoár + obal / SOLDATO Team

 

Source US1

Hydrovak Source US1/3l se svým zpracováním řádí mezi hydrovaky klasické konstrukce. Skládá se z rezervoáru, který je ukryt v obalu z Cordury. Námi testovaný model byl v potisku vz.95, ale jsou samozřejmě možné i jiné barevné varianty. Obal má pěkný ergonomický tvar a anatomicky tvarované plně stavitelné ramenní popruhy. Ty jsou dostatečně široké, velmi prodyšné a jsou samozřejmě doplněny hrudním popruhem. Jdou úplně rozepnout a schovat do zádové kapsy.

 

Obal má dva přístupy uzavírané zipem. První je z horní části, kterým se dá vyjmout rezervoár. Druhý přístup je z boku přední strany. Slouží jako kapsa pro uložení různých drobností, ale jedná se spíše o nouzové použití. O plnohodnotnou kapsu se rozhodně nejedná. I tak se však může hodit a někteří uživatelé její přítomnost uvítají.

 

Samotný rezervoár o obsahu tří litrů je vyroben z polymeru, a jsou na něm použity patentované technologie firmy Source. O použitých technologiích se můžete více dočíst na ALP Army.

 

Source US1/3lFoto: Detail připnutí na taktickou vestu / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Plnění vodou přes plnící hrdlo je bezproblémové. Je dobré občas zkontrolovat umělohmotnou matici, kterou je k hrdlu připevněn šroubovací uzávěr. Tato matice se ráda povoluje, což může mít za následek nedostatečné uzavření a následné netěsnění plnícího hrdla. Při plnění se mi dobře osvědčilo i poutko pod hrdlem, za které se dá celý hydrovak během manipulace dobře držet.

 

Polymerový rezervoár má několik zajímavých vlastností.  Jednou z nich je bezesporu chuť přechovávané vody. Ani při prvním nalití vody zde není cítit žádná gumová pachuť, jako je tomu u některých jiných hydrovaků. Díky povrchu Glass-Like PE a antibakteriální ochraně je také kvalita vody velmi dobrá i při dlouhodobém uchovávání v rezervoáru.  Zkusmo jsem po několik měsíců v prostředí Afghanistánu vodu jen doléval. Neprováděl jsem žádné čištění ani vyplachování rezervoáru. Voda byla i tak v pořádku, nezapáchala ani se nekazila, chuťově stále neutrální. Rozhodně jedno z největších plusů Source.

 

Přesto je alespoň jednou za čas dobré rezervoár preventivně vyčistit a vysušit. K tomu je velmi dobře uzpůsoben vrchní vstup Care-Free SystemWidepac Tech uzávěr. Vstup je dostatečně široký, lze jím prostrčit celou ruku a řádnému vyčištění tak nic nebrání. Samotné uzavírání vrchní části je na první pohled velmi jednoduché a nevzbuzuje moc důvěru. Je ale plně funkční a spolehlivé, a za celou dobu zkoušení nedošlo k žádnému problému. Je jen potřeba být trochu pečlivý, vše správně zkompletovat, poté zkontrolovat a raději přezkoušet těsnost.

 

Source US1/3lFoto: Mechanická odolnost je výborná / SOLDATO Team

 

Dalším velkým plusem hydrovaku Source US1 je vysoká mechanická odolnost (jak obalu, tak i rezervoáru). Jsou případy, kdy si v plné výstroji lehnete na záda. V Afghanistánu není o ostré kamení nouze, a to, že máte na zádech hydrovak moc neřešíte. Prostě si lehnete plnou vahou na zem. Hydrovak vydržel i toto hrubé zacházení a nepraskl. Určitě nikdo nechce, aby mu po zádech tekly tři litry vody…

 

Abych ale jen nechválil. Rukama mi už prošlo mnoho hydrovaků Source. A asi ve dvou nebo třech případech vak praskl. Bylo to však v místě sváru, tedy buď na boku rezervoáru, nebo v napojení plnícího hrdla. Na vině byl pravděpodobně nedokonalý svár. Toto je ale opravdu jen výjimkou.

 

To co dělá hydrovak hydrovakem je samozřejmě hadice, kterou pijete. Její délka je u US1 malinko přes 90 cm, což je plně dostatečné. Hadice je izolovaná opletem a na jejím konci je náustek ve tvaru L. Ten má označení Storm Valve a funguje na principu tahu a tlaku. Pokud se tedy chcete napít, musíte část náustku zuby povytáhnout, pro uzavření na tu stejnou část zatlačit. Tato vysouvací část je navíc otáčecí, a dá se tak zajistit proti náhodnému otevření.

 

Source US1/3lFoto: Deatil náustku / SOLDATO Team

 

Osobně mi toto řešení vyhovuje více, než kousací náustky. Nemusíte se soustředit na skousnutí a zároveň pití, což při opravdovém vyčerpání není zrovna příjemné. Takhle jen otevřete a pijete. Celý náustek je ještě opatřen krytkou proti znečištění, což se určitě hodí. Jediná vada na kráse je, že při dlouhodobém nepoužívání se náustek občas samovolně zasekne (těžko říct z jakého důvodu) a nejde úplně lehce otevřít. K otevření je poté potřeba použít větší sílu a hrozí tak poškození celého náustku.

 

Jedním z problémů všech hydrovaků při používání je zbytková voda v hadici. Ve velmi teplém podnebí je voda v hadici vlivem slunečního svitu příliš horká. Naopak ve velmi chladném počasí může zamrznout. Co alespoň trochu pomůže a mělo by se stát vaším dobrým zvykem po každém napití? Zkuste hadici profouknout a všechnu vodu tak udržovat v rezervoáru. Tam je voda díky svému množství méně náchylná na extrémní výkyvy teplot.

 

Source US1/3lFoto: Nouzová kapsa je přístupná z boku / SOLDATO Team

 

Source US1 je, co se týká nošení, velmi univerzální. S mírnou nadsázkou by se dalo říci, že se jedná o systém 3v1. První možností je mít celý systém připnutý na taktické vestě nebo na batohu. To je umožněno díky popruhům s trojzubci, které jsou zdánlivě nelogicky umístěny na přední části obalu, vždy po dvou nahoře a dole. Díky tomuto řešení je k nim však snadný přístup a není problém celý hydrovak relativně pevně připnout na UV nebo MOLLE systém. Při tomto řešení je pak dobré schovat ramenní tráky do zádové kapsy, aby nepřekážely.

 

Pokud raději upřednostňujete nosit hydrovak jako samotný systém, a ne jako součást taktické vesty, není zde vůbec žádný problém. US1 se nosí velmi pohodlně téměř každému typu postavy. Kombinace s různými typy taktických vest je také bezproblémová. Hodně pomůže možnost nastavení ramenních tráků (které jsou mimochodem velmi dlouhé, což je pro použití s balistikou dobře) a také přítomnost hrudního popruhu. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je špatná kombinace s batohem. Ten se na hydrovaku nenosí příliš pohodlně, i když úplně nemožné to také není. Jde však spíše o nouzové řešení.

 

Source US1/3l Source US1/3l

Foto 1: Ramenní trak se schovává do zadní kapsy. Foto 2: Vrchní otvor slouží k vyndání rezervoáru / SOLDATO Team

 

Na vině je samozřejmě vyšší profil, který je zvlášť patrný při úplném naplnění vodou. Jak voda ubývá, je to lepší. Pokud tedy často nosíte batoh, je lepší rezervoár vyjmout z obalu a umístit ho samostatně do batohu (tam může být samozřejmě i v obalu). Toto řešení si určitě také najde své příznivce. Rezervoár Source má ve své horní části otvor, kterým ho k batohu, respektive k poutku v batohu připevníte. Většina současných taktických batohů je totiž na kombinaci s hydrovakem připravena.

 

Všechny tři způsoby nošení hydrovaku mají své klady a zápory a každý se také hodí pro trochu jiný druh úkolu. Není ani neobvyklé mít hydrovaky dva a způsoby nošení kombinovat. Vše tak záleží na vašich potřebách, možnostech a použitém taktickém vybavení.

 

Source US1/3lFoto: Vrchní čistící otvor / SOLDATO Team

 

Verdikt

Source  US1/3L je dle mých zkušeností jedním z nejlepších hydrovaků, které můžete sehnat. Díky jeho univerzálnosti není problém ho umístit do batohu, připnout na taktickou vestu nebo ho díky popruhům nosit na zádech. Cena je příjemných 1922,-kč za provedení ve vz.95 (aktuálně lze sehnat olivové provedení za 1200,-). Kvalita ceně plně odpovídá. Jedinou věcí, kterou je potřeba vzít v úvahu je vyšší profil hydrovaku po naplnění vodou, a tím pádem špatné nošení pod batohem. Pokud víte, že takto svůj hydrovak budete často využívat, podívejte se raději po nízkoprofilových hydrovacích. Jinak můžu Source US1 doporučit pro jakoukoliv aktivitu, kdy potřebujete pít a přitom mít volné ruce.

 

Klady

+

Kvalita nesené vody

+

Mechanická odolnost

+

Univerzálnost

Zápory

-

Vyšší profil

-

Nošení pod batohem

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Zapůjčil:

ALP Army


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 04.09.2013 Čas: 12:40

Mattauch:
Díky za pěkné zhodnocení, určitě přínosné i pro ostatní.
Co se týká ostatních. Nevím jak ostatní, ale já to mám naprosto opačně. Tzn, že skoro vůbec nepoužívám horní plnění a naopak maximálně využívám šroubovací uzávěr. A co mám vysledováno ve svém okolí, tak je praxe stejná...

avatar
Mattauch Datum: 20.07.2013 Čas: 23:04

Tenhle vak jsem používal cca 1 rok než jsem oddělal ventilek na pití. V zimě zamrzl a při násilné snaze o otevření (mladej, blbej, silnej) nevydržel. Byl funkční, ale odešlo aretování pootočením (obecně mě ten systém nevyhovoval, byť je pravdou, že klade při pití menší odpor než systém Camelbaku). Následně jsem pořídil Omegu o zmíněné firmy a byl unešen její plochostí ve zcela plním stavu, což se hodilo hlavně na vestě, ale zas mi chyběl horní vstup jako má Source. No a když jsem si pak před dvěma roky pořídil TBV a sním přišel plochý vak od Saurce bylo jasné jak to bude... Hadici z Camelbaku jsem přemdal na Source a od té doby jsem spokojen. Tedy krom defektu voku ke kterému došlo asi po roce užívání - nevydrželo lepení vnitřní přepářky a vak se zakulatil - naštěstí mi to v ALPu vyměnili za nový. :)

Takže obecně... po vyzkoušení hydrovaků obou čelních firem jsem si oblíbil prvky od obou. Source má dle mého lepší vaky, Camelbak lepší picí ventily a příslušenství jako filtr na vodu s pumpičkou.

Když bych se podíval na nošení hydrovaků, vzásadě ho mám buď na vestě, nebo v batohu, takže obal s ramenními popruhy pro mě nemá smysl. Preferuji pevně připnuté pouzdro na vestě, do / z kterého lze vak rychle vložit / vyjmout a přesunout do batohu, či doplnit. V batohu nosím vak povětšinou uvnitř hlavní komory. U velkých batohů v její horní části, hned na zádech) (účinné z hlediska nesení hmotnosti), u menších hned na zádech, nebo mám na zádech RF 13 a pak je camel. Do boční kapsy dávám camel jen pokud je to nutné (není čas ho dát jinam), nebo je to kompenzováno hmotností na protilehlé straně.

Na závěr otázka, taky vaky od Source plnáte přes horní přístup na čištění a šroubovací nepoužíváte? Já nějak přišel na to, že ten šroubovací vážně vůbec nepotřebuji. :)

Díky za pěknou recenzi.

avatar
WalterCZ Datum: 19.07.2013 Čas: 16:20

Sepsal jsem to tam, ovšem zkopíroval jsem to ze zápisníku ve Windows a ošklivě se rozbilo formátování, prosím tedy redakci, jestli by nebylo možné to nějak poupravit. Děkuji.

avatar
mart Datum: 19.07.2013 Čas: 11:23

Serža:
Určitě je to tak.

WalterCZ:
Bylo by možné do diskuze u Tactical 20 napsat co by jsi k batohu měl ještě za návrhy?
Předem díky... ;-)

avatar
Serža Datum: 19.07.2013 Čas: 11:08

tady je právě patrný rozdílný pohled pro vojenské a sportovní využití....používám Camelbak na MTB a tam je lepší skousávací ventilek - někde v terénu kde potřebuju mít obě ruce na řídítkách jen vrazím hadici do úst a nic víc...po napití hadici jednoduše vyplivnu, ruce netřeba

avatar
WalterCZ Datum: 19.07.2013 Čas: 01:13

Účel "vyfoukávání" je mi jasný, konec konců, značné oteplení vody v hadičce bylo znát i během posledních pár dnů tady u nás v ČR. Slunce praží, těším se na osvěžení vodou, strčím hadičku do úst, potáhnu a... jako když piju kafe nebo anglické pivo :( Ani látkový oplet moc nepomáhá.
Souhlasím, že než se voda stačí zkazit, i když je v kontaktu se vzduchem, všechna se vypije :) Bylo by to riziko jen při nějakém dlouhodobějším "skladování".
Sleduji Vás pravidelně a vždy se těším na další recenzi! Nejkladněji zatím hodnotím podrobný posis batohů TakticalPro, na jejiž základě si teď hodlám pořizovat nový "batoh pro každý den" (20 litrový, díky Vám vylepšený na II. verzi, i když i tak jsem našel 1 či 2 drobnosti, co bych ještě potřeboval poupravit, zkusím se domluvit s TakticalPro, prý jsou ochotní) a pro přítelkyni nejspíš 45l na takové ty menší výlety. Do teď tahá nějaký civilní a je to děs, nejvíce mě rozčiluje slabomyslný zádový systém a absence Univerzální vazby (nebo samozřejmě Moole), takže se na něj nedá nic připnout.

avatar
mart Datum: 19.07.2013 Čas: 00:47

Díky za obšírný komentář. Jsem rád, že se na názorech k vybavení, které testujeme, shodneme i s dalšími uživateli.

Co se týká profouknutí hadičky. Jasně, že nejde o to vak nafukovat. Jedná se opravdu jen o vytlačení vody z hadičky (i když asi nějaký vzduch se do rezervoáru určitě dostane). Pokud se tohle neudělá v prostředí s vysokým slunečním svitem, tak se první doušky nedají moc pít, voda je prostě příliš horká. V zimě je zamrznutí jasné.

O zkažení vody bych strach neměl, ty tři litry se na pěší patrole vypijí dřív, než se začne cokoliv kazit... ;-) Tenhle postup se však hodí do extrémního klimatu, v ČR je to asi opravdu zbytečné. Každopádně doporučuji minimálně vyzkoušet.

Díky že nás sledujete...

avatar
WalterCZ Datum: 18.07.2013 Čas: 23:50

Naprosto s recenzí souhlasím. US1/3l vlastním už asi 2 roky a nedám na něj dopustit, voda v něm je stále dobrá, ani za takovou dobu se neponičily vnitřní ochranné vrstvy. Při své spotřebě 6 litrů vody ho dokonce používám děnně i u počítače, připnutý z boku ke stolu :D Jen mě trochu zarazila rada, podle které by se mělo po každém napití fouknout do hadičky, aby zůstala prázdná. Zaprvé by začala tekutina ve vaku "žbluňkat" a nepříjěmně se přelévat a také by se stala náchylnější na zkažení (zvláštně pod přímým sluncem), když by byla v kontaktu se vzduchem (navíc vyfouklím z plic). Když plním zerezvoár, vždy se snažím spíše všechen přebyteční vzduch odsát (otočením vaku hlavou dolů, jak je v návodu), právě kvůli eliminaci zmíněných problémů. Co se týče nošení, nejvíce se mi osvědčila varianta připnutí celého hydrovaku i s obalem externě na batoh. Má to spoustu výhod, jednak se tím nezměnšuje prostor unitř samotného batohu, nemusíte se bát, že když vak praskne, vyleje se vám dovnitř (a v případě, že máte v batohu notebook či jinou elektroniku to asi opravdu nepotěší), nekomplikuje se nic ani při plném naplněné (celé 3 litry jsou už rozměrově hodně znát, hlavně na "tloušťku"). Bohužel se tím ale také oddaluje váha těch 3 kil od uživatele, což může být u menšího, lehkéhu batohu probém, ale v kombinaci s větším či zatíženějším batohem problém není.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava