+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Rychlý průvodce sluchátky
27.09.2021
Přečteš za
10 min.
1
komentářů
Poslední dobou se více a více vojáků (z jistých důvodů) zajímá o taktická sluchátka. Tedy o ochranu sluchu, která slouží jak k odstínění okolního hluku (aktivně či pasivně), tak v mnoha případech i k jeho aktivnímu zesílení či ke komunikaci skrze RDST. Taktická / střelecká sluchátka je kategorie zboží, která se pohybuje v cenovém rozpětí od pár tisícovek do desetitisíců korun. A jejich výběr skýtá mnohá úskalí. Nejen proto se na různé typové provedení podíváme trochu blíže.
Je mnoho úhlů pohledu, jak tuto tématiku uchopit. Primárně se na to budu dívat očima obyčejného vojáka - výsadkáře, který používá sluchátka jak na taktiku, tak na střelby. Nosí je v kombinaci s přilbou i bez ní. A asi úplně nechce utrácet desetitisíce... Úplně odlišný pohled bude mít například specialista JTAC, který se bez kvalitních sluchátek neobejde (a jestli mezi čtenáři je takový, rád uvítám jeho názor).
Základní úhel pohledu na sluchátka může být podle funkcionality. Zde můžeme rozlišovat mezi sluchátky pasivními a aktivními. Sluchátka pasivní jsou uzpůsobeny pouze k útlumu okolního hluku pomocí sluchátkových mušlí jako takových. Jedná se o nejobyčejnější, a samozřejmě nejlevnější modely sluchátek.
O něco výše jsou aktivní sluchátka s příposlechem. Zde kromě samotných mušlí nastupuje i elektronika s vestavěným mikrofonem. Tato kombinace dokáže zesílit běžnou mluvu (a jakékoliv další zvuky), zatímco střelbu dokáže aktivně tlumit. Má to své výhody i nevýhody. Pozitivní je, že sluchátka máte jednou na uších a nemusíte je sundávat při konverzaci. Můžete mluvit, střílet a na sluchátka nešaháte. Nevýhodou je, že v určitých (především taktických) situacích máte zesíleno i to, co úplně nechcete. Vlastní kroky v suchém jehličí, vrzání výstroje... Sluchátka totiž velmi dobře zesilují nejbližší hluky, které se dostávají do popředí a mohou působit až rušivě. Mohou vám pak uniknout ty vzdálenější zvuky, které chcete slyšet.
Dle funkcionality tu máme ještě sluchátka s mikrofonem. Ty jsou samozřejmě důležitá pro ty, kteří využívají komunikaci radiostanicí (RDST). Jedná se většinou o nejdražší modely, které také skýtají mnoho úskalí. Ke sluchátkám je potřeba další kabeláž, PTT (push to talk) a samozřejmě radiostanice. To vše musí být vzájemně kompatibilní. Zde pozor třeba na "jack" sluchátek, který budete strkat do PTT. Existují totiž dva základní typy – NATO a "Peltor" standard. Podle toho, jaký typ vaše sluchátka mají, musíte zvolit i kompatibilní PTT... Popřípadě mít kompletní set, který je přímo podporovaný dodavatelem RDST.
Další úhel pohledu, na který se chci nejvíce zaměřit, je podle způsobu nošení. Díky aktuálnímu testování sluchátek Sordin a ochotě shopu BattleTested, jsem si vyzkoušel všechny tři základní způsoby nošení. Mohu tak zodpovědně porovnat výhody i nevýhody toho kterého řešení.
Dle způsobu nošení sluchátek můžeme rozlišit tři základní provedení. Klasické náhlavové (headband), sluchátka na rail přilby, a hybrydní s nákrčníkem (neckband).
Headband
Naprosto základní a standardní provedení sluchátek. Obě mušle jsou spojeny hlavovým mostem, který je drží na správném místě, tedy na vašich uších. Tato sluchátka se dají sehnat jak pasivní, tak i aktivní, a samozřejmě i s mikrofonem.
U aktivních sluchátek je důležité, kde se nachází zdroj. Vyjímečně se můžete setkat se sluchátky, které svůj zdroj napětí mají v PTT nebo jej berou z RDST. Pak jsou modely, které mají zdroj v každé mušli. Ve většině případů je ale zdroj jen v jedné z nich, a druhá mušle tak musí být spojena kabelem, který je veden právě v hlavovém mostu. Což má své výhody i nevýhody.
Headband sluchátka většiny výrobců totiž můžete (někdy jednoduše, někdy složitěji) předělat pomocí adaptérů na sluchátka, která jdou připevnit na rail přilby. Jenže většina sluchátek má kabel v hlavovém mostu připevněný napevno. Nevyhnete se tak dvěma věcem. Zaprvé musíte kabel "vypreparovat", což s sebou obvykle přináší i rozpárání hlavového mostu. A zpětné provedení z modelu "rail" na model "headband" tak nemusí dopadnout úplně dobře. Druhým problémem je pak kabeláž samotná. Musíte ji protáhnout pod řemením a polstrováním přilby, což je trochu otravné a zabere to čas. Zvláště pokud to často střídáte. V případě, kdy má každá mušle svůj zdroj tohle všechno odpadá.
Ve vzácných případech se může stát, že vám headband sluchátka budou sedět pod helmou (tzn., že hlavový most je veden mezi helmou a hlavou). Záleží na tvaru hlavy a vnitřním polstrování helmy. V ideálním případě není problém takto nosit sluchátka i u helmy typu MidCut. Jen budete při nasazování helmy na sluchátka trochu bojovat s řemením...
Jinak jsou headband sluchátka naprosto ideální pro činnosti, kdy nemáte na hlavě nic. Nebo kšiltovku. Nebo klobouk... Jak na střelnici, tak třeba pro instruktory.
Mezi typické zástupce aktivních headband sluchátek patří model Peltor Tactical se zdrojem v každé mušli, nebo cenově dostupný Peltor SportTac. Mezi profesionální a dražší zástupce patří Peltor ComTac a Sordin Supreme Pro-X.
Railová sluchátka
Pokud mezi váš základní set-up patří přilba HighCut, navíc aktivně využíváte RDST, tak asi máte vcelku jasno. Sluchátka s adaptéry na rail přilby, a v případě využívání RDST i s mikrofonem, je pro vás bez debat ta nejlepší kombinace. A bohužel asi také nejdražší. Takováto sluchátka od renomovaných výrobců stojí běžně přes 20k. K tomu si připočtěte PTT, kabeláž... No, levné to není. Dost ušetříte, pokud nepotřebujete mikrofon. Pak se dají využít headband v kombinaci s adaptérem (viz výše).
Jinak jsou tato sluchátka asi opravdu nejvhodnější pro velitele, spojaře atd. A pokud máte ideálně spojení v celém týmu, nic nebrání tomu, aby railová sluchátka s mikrákem měl opravdu každý. Jak známo - bez spojení není velení. Při pohledu na fotky z reálného nasazení zjistíte, že se tím hodně jednotek řídí. A má to své důvody. Pro snadnou komunikaci v týmu je to (pokud vše dobře funguje) rozhodně lepší řešení, než sluchátka bez mikráku a „žabka".
Sluchátka nasadíte na přilbu, schováte kabeláž propojující obě mušle, vyvedete kabeláž na propojení PTT - RDST, a dál to neřešíte. Pokud máte dobrý adaptér (a umí to snad každý), dají se sluchátka oddálit od uší. To se fakt hodí. Nechcete totiž chodit několik hodin se sluchátky přilepenými na hlavě. Za chvíli vás to začne dost otravovat. Potí se vám uši. Tlačí vás nožičky brýlí. Slyšíte, co nechcete. A neslyšíte, co potřebujete. Proto je lepší chodit se sluchátky oddálenými od uší. Když na to přijde (Kontááákt), tak úklonem hlavy, nebo rychlým pohybem ruky sluchátka zaklapnete, a jste ready to fight.
Ale pozor. Railová sluchátka fungují jen s přilbou typu HighCut. Už jsem se potkal s pár případy, kdy se to někdo snažil narvat na rail MidCut přilby. A hrozně se divil, že to nefunguje. No, nefunguje. A fungovat nebude. Rail na MidCut přilbě je na jiné příslušenství. Třeba na svítilnu. Na sluchátka fakt ne.
I tady máme typické modely. Znovu tu je Peltor ComTac. Sordin nabízí model Supreme MIL CC ARC. A zajímavý je také model T5 firmy Invisio.
Neckband
Poslední ze sluchátek, co se nošení týče, jsou tzv. neckband sluchátka. Jsou to vlastně takové hybridy, které by se měly dobře nosit jak s helmou, tak i bez helmy. Poznáte je tak, že přes vrchol hlavy není hlavový most, ale tenký pásek. Kabeláž je pak vedena tlustším spojníkem, který vede v týlu hlavy.
Univerzální řešení, chtělo by se říci. A jak známo, většina univerzálních věcí není moc dobrá při ničem. Platí to i u neckband sluchátek? Ano i ne. Rozhodně se dají dobře nosit bez helmy. Na hlavě drží dobře, s kšiltovkou bez problému. U klobouku je to už horší. Zadní most si totiž většinou moc nerozumí s krempou klobouku.
A co přilba? Tady záleží ani ne tak na typu přilby, ale na řemení. Respektive na provedení jeho týlní části. Pokud tam máte utahovací kolečko, máte problém (vím, pro většinu je to teď zklamání). Pokud klasické řemení, máte šanci, že to fungovat bude. Tak jako tak je tohle potřeba vyzkoušet. Neckband sluchátka jsou podle mě tak trochu slepou vývojovou uličkou. Přesto je mají jak u Peltoru, tak i u Sordinu.
Je to vše? Rozhodně ne. Vyskytují se i exotičtější řešení. Například model ComTac IV Hybrid od Peltoru. Je to vlastně ochrana kolem uší (protože zvuk se přenáší i okolní kostí – laicky řečeno). A do uší si pak strkáte špunty. Které jsou ale elektronické a s příposlechem. Nebo řešení od Invisio, konkrétně model X5. Znovu se jedná o elektronické špunty do uší, které umožňují jak komunikaci přes mikrofon a připojenou RDST, tak i aktivně zesilují hovor a tlumí střelbu. Určitě se jedná o velmi zajímavé, i když také velmi drahé, záležitosti. Ale oproti klasickým sluchátkám mají řadu výhod. Většímu rozšíření asi zatím brání právě cena, a také fakt, že špunty prostě máte stále v uších. Nejdou odklopit jako standardní railová sluchátka.
Doporučení závěrem
Je mnoho faktorů, podle kterých si sluchátka vyberete. A téměř jistě neexistuje to jediné univerzální řešení vhodné pro všechny. Nicméně směr, kterým se ubírat, se asi naznačit dá...
- Pokud potřebuješ ochranu sluchu jen na zelenou taktiku, nebo si občas zastřílíš (a kašleš na módní trendy) klidně zůstaň u špuntů. Kvalitní špunty tu stále místo mají a svoji práci velmi dobře zastanou.
- Pokud to chceš se sluchátky zkusit, kup levnější headband sluchátka s příposlechem. Uvidíš, jak ti to bude vyhovovat. Nosit to můžeš jak na taktice, tak na střelbách. Pokud rovnou vezmeš i adaptér na rail, můžeš sluchátka nosit na HighCut helmě. Jen počítej s otravným přehazováním adaptéru. Řešením je mít kvalitnější railová sluchátka na helmě a levnější headband sluchátka na ostatní činnosti.
- Pokud máš HighCut helmu a RDST, jsou opravdu nejvhodnějším řešením railová sluchátka s mikrofonem. K tomu sehnat levnější na ostatní činnosti, a je klid.
Každopádně jakákoliv sluchátka (či špunty) vybírej opravdu pečlivě. Ideálně si nech doporučit od zkušenějších a mrkni, co používají a s čím jsou spokojeni. Nebo nespokojeni. Rozhodně není dobré šetřit za každou cenu a vzít nejlevnější neznačková sluchátka. To většinou nefunguje.
Úplně poslední doporučení. Sluch je potřeba chránit. To je bez debat. Mít akutrauma, hvízdání v uších... To nechceš. A může tě to stát i práci... Proto ochranu sluchu používej. A používej ji tak, jak se má. Pak budeš spolehlivý článek v rámci svého týmu. Hluchý voják je k prdu.
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
![]() |
We give out loan to interested inviduals who are seeking loan with good faith.Are you
|
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz