+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Batohy
Recenze batohu Tasmanian Tiger Raid Pack MkIII: Klasika v moderním hávu
Hledání ideálního velkého vojenského batohu je něco, co dělám už opravdu hodně dlouho. Někdo si najde ten svůj hned, je s ním spokojený a netouží po jiném. A je to naprosto v pořádku. Já to mám ale trochu jinak. Díky mé práci mi rukama prošlo a stále prochází mnoho batohů různých výrobců. Mám tak možnost srovnávat a zároveň sledovat, kam se ubírá současný vývoj. A stále mohu hledat ten ideální batoh, který mi bude vyhovovat. Existuje ale takový batoh? Nebo je to všechno trochu jinak?
Foto: Tasmanian Tiger Raid Pack Mk III / SOLDATO Team
Pravdou totiž je, že jeden ideální batoh opravdu neexistuje. S tím je asi potřeba se smířit jednou pro vždy. Je tu až příliš mnoho uživatelů, kteří mají až příliš rozdílné požadavky. Tak to prostě je. Ideální batoh je prostě takový, který zrovna vám vyhovuje ve vašich specifických požadavcích vyplývajících z vaší práce. Ale dá se rozlišit mezi dobrým a špatným batohem. To už reálné je.
Batohů existuje opravdu nepřeberné množství a hledání těch dobrých se může zdát jako nelehký úkol. Naštěstí existuje jedno jednoduché pravidlo. Hledejte mezi prověřenými značkami. Tam máte velkou šanci, že dobrý (a možná i ideální batoh) najdete. Mezi takovou prověřenou firmu patří i ta, na jejíž batoh se podíváme v dnešní recenzi. Tento batoh je pro mě ještě zajímavý něčím jiným. Prostě se mi líbí, a říkal jsem si, že bych se na něj opravdu rád blíže podíval. Co kdyby to byl on...?
Foto: TT Raid Pack tak trochu klame tělem / SOLDATO Team
Tasmanian Tiger
Nezbývalo mi nic jiného, než oslovit některého z prodejců military vybavení u nás. Volba padla na shop, který se mi u batohu objevil v prohlížeči. Čistě náhodou to byli moji staří známí z Top-ArmyShop. Jo, přesně ten shop, od kterého jsme už jednou Tasmana testovali. No a pokud jste příznivcem německé firmy Tasmanian Tiger, který si už mezi military příznivci vydobyl své místo, tak se tam mrkněte. Batohu tam od nich mají více. A právě jeden z modelů této značky jsme si k testu vyprosili. Střední patrolovací batoh Tasmanian Tiger Raid Pack Mk III.
Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou mrkneme na TTDéčka. I přes to, že se batoh tváří jako dospělý patrolák, jeho objem napovídá o něčem jiném. 52 litrů (včetně dvou 2l kapes) jej posunují do střední kategorie objemu. Také rozměry 65 x 32 x 24 cm ukazují, že se jedná spíše o střední batoh. V této velikosti je suchá hmotnost 2900g trochu dost. Svou roli na tom jistě hraje poměrně odolný materiál, ze kterého je batoh vyroben. Cordura 700 den. Už na první "omakání" je poznat kvalita a odolnost tohoto materiálu. Zipy YKK a přezky Woojin Plastic jsou také sázkou na jistotu. Barvy? Tady není nabídka mic moc. Oliva, Coyote Brown a černá. Maskáč aktuálně žádný. Škoda.
Foto: Tento Tasman spadá spíše do střední kategorie batohů / SOLDATO Team
První pohled
Jak již bylo řečeno, batoh tak trochu klame tělem. Při prvním pohledu je vidět plnohodnotný patrolovací batoh klasické komínové konstrukce. Až při bližším zkoumání (a hlavně při balení) si uvědomíte jeho velikost. Batoh ale má vše, co byste od něj čekali. Komínové provedení zapínané standardně horním víkem. Dvoukomorová konstrukce se vstupem do každé komory. Boční kapsy, spodní otevřené kapsy, kompresáky. A samozřejmě všude moléčko, jak se na pořádný vojenský batoh sluší a patří. K tomu patří i dvě plochy sucháče pro jmenovku a patche.
Foto: Baz sucháče na nášivky by to nebyl pořádný vojenský batoh / SOLDATO Team
Při pohledu na zádovou část vidíme propracovaný systém nastavení zad (u TT nazvaný V2 Plus System). Polstrování je tak akorát široké, pokryté 3D síťovinou. Ramenní tráky anatomicky tvarované a dostatečně široké. Mohutný bederní pás je samozřejmě odnímatelný. Prsní popruh je výškově stavitelný. V horní části nechybí mohutné ucho na přenášení. Rychle mrknu dolů a hledám kapsičku na pláštěnku. Marně. Není tu.
Foto: Zádový systém V2 Plus je opravdu dobře propracovaný / SOLDATO Team
Když se na to tak dívám, mám před sebou velmi solidní batoh, který patří do old school kategorie komínových batohů. Batoh, který má vše, co od dospělého batohu tak nějak očekáváte. Za mě zatím dobrý. Teď uvidíme, jak to, co Raid Pack dostal do vínku, umí využít v praxi. Jdeme do akce.
Foto: Klasický batoh klasické konstrukce / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Než batoh zabalím a začnu ho nosit, tak je vhodné si ho přizpůsobit své postavě. Tzn. výškově si nastavit záda. TT zde použil svůj systém V2 Plus-System, který je uživatelsky opravdu příjemný.
Foto: Záda batohu jsou dobře zpracované / SOLDATO Team
Jde o to, že si velmi jednoduše můžete posunout ramenní tráky společně se středovým polstrováním výš nebo níž. Tím si nastavíte tráky tak, aby byly vzhledem k bedernímu pásu v ideálním postavení pro vaše tělo. Celý systém je opravdu jednoduchý na ovládání a vyplatí se věnovat trochu času správnému nastavení batohu. Vaše záda vám za to jistě poděkují.
Foto: Zádový systém lze snadno nastavit / SOLDATO Team
Fajn, jdeme balit. A kdo mě zná, tak ví, že začnu spodní komorou. Samozřejmě jak již bylo řečeno, pokud chcete mít batoh jednokomorový, stačí zipem rozepnout vnitřní chlopeň, a máte jednu velkou komoru. Ale kdo by to dělal, že. Oddělená spodní komora má svoje dobré opodstatnění. Přístup do ní je naprosto standardního provedení z přední části, obloukovitým vstupem zapínaným na zip. Ten je po celé délce krytý légou.
Foto: Spodní komora pojme to co má / SOLDATO Team
Osvědčené provedení, které u TT nemá žádný neduh. Prostě to funguje tak, jak očekáváte, že by mělo. Spodní komora zabírá nějaké 2/3 batohu. Je dostatečně velká a to, co do ní potřebuji narvat, se tam vejde bez problémů. Tedy letní spacák se žďárákem. A při troše dobré vůle tam hodíte ještě třeba složené poncho.
Celá kapsa je pak jištěna dvojicí kompresních popruhů, které přes D-kroužek vedou až do spodní části batohu. Ty samozřejmě musíte před každým vstupem do spodní komory rozepnout. A pak zase zapnout. Trochu opruz, naštěstí zas tak často do té spodní části nelezete... Popruhy tu své místo mají, jsou jakousi pojistkou, kdyby se náhodou rozbil zip. Ale hlavně si pod ně můžete dát nějaké to vybavení. Asi je vám jasné co. Ano, typicky karimatku, která má u mnoha vojáků své místo právě tady.
Foto: Karimatka své místo na batohu najde / SOLDATO Team
A jdeme na hlavní komoru. Do ní se lze dostat pouze z vrchu batohu. Zapomeňte tak na trend předního vstupu, ten u TT Raid Pack nenajdete. Zas tak to ale nevadí. Když se tedy podíváte dostatečně velkým vstupem skrze komín do hlavní komory, zjistíte, že tam nic není... Tedy něco ano. Velká kapsa na hydrovak. Znovu poměrně standardní, ale velmi dobře zpracované řešení. Nechybí ani poutko ze sucháče. No, a když už jsme u té hydratace, tak hadici si můžete vyvést jak levým, tak pravým otvorem v boku batohu. Teoreticky byste tudy vytáhli i anténu RDST, ale už ji budete muset hodně pokroutit...
Foto: Hadici hydratace lze vyvést bočním otvorem / SOLDATO Team
Zpět k hlavní komoře. Kromě kapsy na hydrovak tam opravdu nic jiného není. Žádná vnitřní kapsa, žádný popruh... Prostě standard. Je to špatně? Asi ne. Tohle je prostě klasické provedení komínové konstrukce, které je léty osvědčené a mnoho uživatelům to tak vyhovuje. Materiál si tam naskládáte jak potřebujete. I přes celkový objem jsem schopen se do batohu zabalit i na více dní. Pravdou ale je, že už trochu musím přemýšlet, co si vezmu a co už nepotřebuji. TT mě tak vlastně nepřímo nutí nad balením přemýšlet a netahat s sebou zbytečnosti.
Foto: Pohled do hlavní komory batohu / SOLDATO Team
To totiž bývá problém opravdu velkých batohů a méně zkušených uživatelů. Mám volné místo, tak tam prostě něco dám. I když to asi nebudu potřebovat... To u TT moc nehrozí. Do něj se vám vleze to nejnutnější, na komfort si moc nezvykejte. A patrolovací činnost na delší dobu? Tady je to hodně na hraně. Opravdu záleží na tom, co s sebou vše potáhnete. Ale zabalení na vícedenní "ostrou" akci (tzn. dost vody, munice a další vojenské hračky...) je už tak tak. Tady už asi budete mít s menším objemem batohu problém.
Foto: Samozřejmě nechybí límec s utahováním / SOLDATO Team
Trochu tomu může pomoci stahovatelný límec komínu. Něco navíc – hlavně třeba měkčí oblečení – se tam vejde. Navíc je tu ještě i pojistný popruh, který další vybavení dostatečně zafixuje. Což se hodí třeba i v případě, kdy si pod víko dáte blembák.
Foto: Využití najde také pojistný popruh / SOLDATO Team
Problém pak nastává u zapnutí hlavního víka. To totiž není stavitelné. Takže se může stát (a při opravdu velkém naplnění i stane), že víko batohu nebude úplně dovírat vrchní část batohu. Jako nouzovka se to dá přetrpět. Na plánované balení ale není dobré batoh plnit až do límce. Takže raději ubrat. Jinak zapnutí víka se provádí standardně pomocí dvou popruhů s klasickými trojzubci.
Foto: Víko není stavitelné / SOLDATO Team
Mám zabaleno, mrkneme na kompresáky. Jsou umístěny znovu naprosto klasicky po dvou na každém boku. Spodní na úrovni přechodu obou komor, těsně pod boční kapsou. Ten horní pak přetíná boční kapsu v její vrchní části. Zapínání na trojzubce je v pořádku. Jen mi zde chybí nějaký krotitel popruhu. Aspoň gumička tu mohla být.
Foto: Krotitelé popruhu na kompresácích chybí / SOLDATO Team
S kompresáky jsem měl ještě jedno malé trápení. Jsou svým provedením naprosto identické jako popruhy zapínající víko. Takže jsem při balení občas hrábl na jiný popruh a víko jsem zapínal kompresákem. Je to sice maličkost, ale stalo se mi to vícekrát. Co už...
Foto: Tohle není správný popruh / SOLDATO Team
Spodní i horní komora je plná. Kam dát další vybavení? Jasně, zkusíme nějaké kapsy. Začneme těmi bočními. Poměrně malé (objem 2 litry), obdélníkové a zapínané na zip. Až na tu velikost to zatím není špatné. Otvírání je umožněno téměř až na dno, takže se dovnitř krásně dostanete a máte přehled.
Foto: Boční kapsy nabídnou vnitřní administraci / SOLDATO Team
Uvnitř mě příjemně překvapila možnost adminstrace. V obou kapsách je totiž jak kapsička na zip, určená na drobnosti, tak i dvojice gumových popruhů na fixaci většího vybavení. Tohle je opravdu pěkně udělané a potěší to.
Foto: Mají však objem jen 2 litry / SOLDATO Team
Co naopak nepotěší je fakt, že boční kapsy jsou napevno. Nejdou sundat. To trochu zamrzí. Mám rád když si batoh můžu trochu přizpůsobit. Tady bych si třeba dal i větší kapsy. Ale prostě Tasman řekl ne. Takže smůla.
Skoro ihned pod touto dvojicí kapes se nachází další dvojice kapes. A sice otevřených, jištěných pouze stáhnutou gumou. Kapsy jsou vcelku dobře využitelné, za což vděčí i hloubce necelých 20 cm. Jedinou nevýhodou je jejich těsná blízkost horních kapes, které trochu omezují vstup. Každopádně třeba čutora nebo lékárnička se sem vleze bez problémů.
Foto: Spodní otevřené kapsy své využití jistě najdou / SOLDATO Team
Tipnete si kde najdete další kapsy? Jasně, tohle je opravdu klasický batoh, takže každý se logicky podívá na víko. Zde opravdu další dvě kapsy najdete. Začnu tou vnitřní. Menší, zavíraná zipem. Je na ní vyznačen bílý kříž na zeleném poli. Asi to má napovědět, že si tam můžete dát zdravotní vybavení. Proč ne. Ale je to na vás. Já tam standardně nosím drobnosti, ke kterým potřebuji rychlý přístup. Na nic těžkého kapsa určená není.
Foto: Vnitřní kapsa ve víku se hodí na drobnosti / SOLDATO Team
To druhá kapsa, přístupná z vnějšku, to je jiné kafe. Překvapí hlavně tím, že lze rozepnout ze tří stran. Tím ji v podstatě celou otevřete. Také její hloubka je dostatečná. Vejde se tam opravdu hodně. Hlavně se mi líbí suprový přístup do ní. Pokud chci, otevřu ji celou. Nebo si díky dvojici jezdců zipu otevřu jen jednu stranu a mám tak jistotu, že mi z ní nic nevypadne. Jo, tenhle způsob otvírání horní kapsy se mi opravdu líbí.
Foto: Vnější kapsa ve víku je opravdu prostorná se snadným přístupem / SOLDATO Team
No, a to je přátelé vše. Dvě komory, šest kapes. Nic víc tu nenajdete. Tedy až na pár detailů. Jsou tu třeba nějaké popruhy na upevnění trekingových holí nebo cepínů. Ty mě moc nezaujaly a upřímně, asi bych si je raději uřízl. Využití jsem pro ně nenašel.
Pro co se ale využití najít dá jsou čtyři D-přezky na horní části. Můžete si zde protáhnout popruh a připevnit zde další vybavení. Třeba jen nouzově. Další vybavení, nebo třeba i nějakou kapsu, si můžete připnout na přední stranu, která je celá pokryta MOLLE vazbou. Něco, co jsem vzhledem k menšímu objemu batohu využil. Další místo na vybavení se vždy hodí. Moléčko je i na horní části a na bočních kapsách. Jen na spodní straně batohu ji nenajdete. Celkově se dá říci, že batoh i přes svůj menší objem nabízí vcelku dost dalšího místa na to, abyste si rozložili vybavení tak, jak potřebujete.
Foto: Při balení batohu musíte vzhledem k jeho objemu trochu přemýšlet / SOLDATO Team
Zabaleno, vyrážíme
Takže jak se Tasmanian Tiger Raid Pack nosí? Nastavili jste si zádový systém na svou postavu? Jestli ano, tak se vám bude batoh nosit vcelku pohodlně. Ramenní tráky jsou jak dostatečně polstrované a pokryté 3D síťovinou, tak jsou i rozumně široké. Jejich tvrdost se mi zdá tak akorát. Balanční popruh v jejich horní části je snadno přístupný. Stejně tak snadno lze dosáhnout na stahovací popruhy ramenních tráků.
Foto: Balanční popruhy jsou dobře přístupné / SOLDATO Team
Bederní pás je mohutnější, s výraznou středovou opěrou. Ta mimochodem po oddělení bederáku (což se snadno provede odlepením sucháče schovaným pod horním polstrováním) na batohu zůstává. Bederák má standardní zapínání i dotahování. Popruh je široký 35mm, trochu hůře se dotahuje. Ale zase se samovolně nepovoluje. Naštěstí alespoň zde nechybí gumičky na uchycení volného popruhu.
Foto: Utáhnutí bederáku chce trochu síly / SOLDATO Team
Mimochodem, po rozdělání zjistíte, že je bederák nasazen na dvou hliníkových pásech zádového systému. Ty můžete vytáhnout a popřípadě si dotvarovat podle své potřeby. TT myslel i na takovou drobnost jako jsou dvě krycí kapsy na tyto pásy při sundaném bederáku.
Foto: Bedrní pás lze samozřejmě snadno sundat / SOLDATO Team
Prsní popruh si můžete výškově nastavit v rozsahu až 14 cm, takže najít tu správnou polohu není problém. Jeho délka je tak tak, aby jste ho zapnuli i přes vestu. Pokud jste však zvyklí mít na hrudi ještě třeba admin panel, dost možná budete mít problém. Maximální délka prsáku je necelých 35 cm. Samozřejmě nechybí pruženka pro pohyb prsáku při dýchání. Co naopak znovu chybí je nějaký krotitel popruhu. Na druhou stranu je fakt, že vzhledem k délce prsáku vám zas tolik volného konce nezbyde.
Foto: Prsní popruh není příliš dlouhý / SOLDATO Team
Celkově se batoh nosí opravdu příjemně. Pokud nemáte vestu, propracované polstrování vám nelikviduje záda. Zároveň tu je díky různému výškovému profilu zajištěna určitá cirkulace vzduchu. Tráky se nijak výrazně nezařezávají do podpaždí a při správném nastavení nejsou likvidační pro ramena. Také s vestou je nošení bez problémů. Jestli se to tak vůbec u nošení jakéhokoliv batohu s vestou dá říci. Samozřejmě jako u všech batohů narazíte na souboj bederáku a střeleckého opasku.
Foto: Bederní pás svou funkcí plní výborně / SOLDATO Team
Nošení je tedy v pohodě. Horší je to s rychlým sundáním v taktické situaci. TT Raid Pack nemá rychloodhoz. A není tu ani systém popruhu pro rychlé povolení ramenních tráků. To mě trochu mrzí. Přezky tráků mají ale vcelku širokou packu, za kterou jdou dobře povolit. Je dost široká i na to, aby se do ní dal vyvrtat otvor na protažení parašňůry. Tak alespoň tak.
Foto: Raid Pack sedí na zádech opravdu dobře / SOLDATO Team
Tasman je držák
Jo, poslední kapitola je o odolnosti. A v tomto případě bude dost krátká. Batoh vydrží hodně drsný zacházení. Za celou dobu se na něm nevyskytl žádný problém. Tedy až na odření 3D síťoviny bederního polstrování, které vzniklo při nahazování batohu na záda a tření o vestu. Jak je vidět na fotografii, jedná se pouze o "zchlupatění", k prodření síťoviny nedošlo.
Foto: Tasmanian Tiger je zárukou kvality / SOLDATO Team
Ukazuje se, že volba kvalitních materiálů v kombinaci s osvědčenou konstrukcí dokáže i v této době vyplodit kvalitní batoh, na který se může jeho uživatel dlouhodobě spolehnout. Pokud se ještě přidá propracovaný zádový systém společně s kvalitními ramenními popruhy, vyjde z toho batoh, za který se Tasmanian Tiger rozhodně nemusí stydět. Možná i proto ho nabízí už v třetí generaci tohoto modelu – Raid Pack MkIII.
Foto: Tasmanian Tiger Raid Pack Mk III je solidní střední vojenský batoh / SOLDATO Team
Verdikt
Vojenský batoh s objemem 52 litrů a zádovým systémem V2 Plus. Takhle stroze popisuje Tasmanian Tiger model Raid Pack MkIII na svých stránkách. A vlastně má pravdu. Je to klasický batoh komínové konstrukce, který jde léty osvědčenou cestou. Nenabízí žádné velké moderní výstřelky, přesto nabízí moderní zpracování v podobě zádového systému V2 Plus. Za aktuální cenu 6999 Kč získáte batoh, na který se můžete spolehnout a který nemá žádné výrazné negativum. Snad větší nabídka maskovacích potisků by si jako vojenský batoh zasloužil. Pokud tedy hledáte střední batoh, který se dobře nosí a který se nerozpadne ani po mnoha letech nošení, a zároveň nechcete batoh moderní konstrukce se zipy a vstupy všude možně, je pro vás Tasmanian Tiger Raid Pack MkIII ideální volbou.
Líbí se nám: |
|
+ |
Propracovaný zádový systém |
+ |
Vnitřek bočních kapes |
+ |
Prostorná kapsa ve víku |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Boční kapsy nelze odejmout |
- |
Bez maskovacího potisku |
- |
Absence rychloodhozu |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz