+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Svítilny
Svítilna Fenix HL50
Znáte to. Něco se pokazí a všude je zrovna tma jak v pytli. Potřebujete to spravit, využít obě ruce a přitom si posvítit. Vytáhnete si tedy svoji svítilnu, všemožně se ji snažíte opřít o cokoliv v dosahu, strkáte si ji do úst nebo otravujete kolegu. Sami cítíte, že to není úplně to správné řešení. Určitě existuje možnost, jak to vyřešit elegantněji.
Foto: Fenix HL50. / SOLDATO Team
Čelovka
To elegantní řešení se jmenuje čelová svítilna. Nebo prostě čelovka. Výhody čelovek oproti klasickým svítilnám jsou vcelku jasné. Čelovku si připevníte popruhem kolem hlavy a tím si uvolníte ruce k jakékoliv následné činnosti. Také ji využijete v situacích, kdy je nošení baterky na obtíž – noční běhání je typickým příkladem.
Další velkou výhodou čelovek je jejich velikost, hmotnost a skladnost. Samozřejmě existují i větší (většinou jeskyňářské) čelovky, které mají zdroj energie oddělený od zdroje světla. Tyto jsou pochopitelně už trochu větší a o jejich skladnosti či pohodlí při nošení se dá s úspěchem pochybovat. My se však budeme zajímat o malé čelovky, kdy je baterie ve stejném těle jako dioda.
S velikostí souvisí výkon, což je poměrně známá věc. Takže jedna z hlavních nevýhod čelovek je právě jejich svítivost. I když v poslední době se s příchodem nové generace LED diod toto negativum v porovnání s klasickými svítilnami trochu stírá. Pravdou ale zůstává, že čelovky nikdy nebudou mít takový světelný výkon jako velké svítilny. To ale snad ani nikdo neočekává. Od čelovek prostě vyžadujeme trochu něco jiného.
ARIGA & Fenix
Společnost ARIGA, která je výhradním dovozcem svítilen Fenix do České republiky a také provozovatelem e-shopu Kronium.cz, uvedla v nedávné době na trh novinky právě tohoto výrobce. Fenix má již celou řadu snad všech myslitelných svítilen.
Od monster s výkonem 3500 lm po mini svítilny s hmotností 12,5 g. Přesto stále vyvíjí nové typy a zavádí nejnovější technologie. SOLDATO team mezi novinkami zaujala čelovka Fenix HL50 a e-shop Kronium nám ji poskytl k testování.
Nutno podotknout, že na tuto čelovku již byla napsána spousta recenzí (a nebudeme zastírat, že v drtivé většině recenzí kladných). My se však zcela v souladu s naší filozofií podíváme na tuto čelovku jinýma očima. Očima vojáka. Jak jsme totiž již několikrát zjistili, tak civilní a vojenský pohled je dosti rozdílný a názory na funkčnost vybavení diametrálně odlišné.
Foto: Detail upnutí a relativně nízký profil svítilny. / SOLDATO Team
Čelovka Fenix HL50
Po vyjmutí svítilny Fenix HL50 z balení zjistíte, že máte v ruce elastický popruh, na kterém je držák, v němž trůní samotná svítilna. Standardní, obvodově stavitelný hlavový popruh je šedý s černým pruhem, žlutými „okrasnými“ prvky a nápisy Fenix. Zde vojákovo oko ukápne první slzu.
Na popruhu je připevněno odnímatelné lůžko svítilny vyrobené z nerezového plechu. Jeho chromovaný design se však do taktického prostředí vůbec nehodí a při pohledu na něj zapláče vojákovo oko podruhé.
Samotná svítilna je vyrobena z matně černěného tvrzeného leteckého hliníku, který by měl být odolnější proti poškrábání. Rozměry jsou hodné mini čelovky – největší průměr 2,3 cm, délka 6,4/8,2 cm (dva rozměry vysvětlíme později) a hmotnost cca 90 g s baterií. Tyto parametry vaše vybavení příliš nezatíží.
Na jedné straně oválného těla je zdrsněný šroubovací uzávěr otvoru pro vkládání baterií, na protilehlé straně pak šedivý spínač. Čtvercová hlava svítilny je na straně spínače, má tvrzenou skleněnou čočku a vyznačuje se krásně chromovaným povrchem, nad nímž oko vojáka zapláče potřetí a v tomto ohledu i naposledy.
Hlava svítilny v sobě ukrývá LED Cree XM-L2 T6, která má elektroniku s digitálním řízením jasu. Jinak řečeno se vám nestane, že vám svítilna při vybití baterie najednou zhasne, ale bude se automaticky přepínat do nižšího režimu svícení. Před tím, než se začneme bavit o samotných režimech svícení, si musíme něco říci o možnostech napájení svítilny.
Do čelovky Fenix HL50 můžete totiž vložit klasické tužkové AA baterie nebo výkonnější CR123A. Použít tedy můžete dva různé zdroje, které jsou v mezinárodním military prostředí nejčastěji využívané a jejichž dostupnost by měla být bezproblémová. Zvláštnost, která může být pro mnoho uživatelů velmi zajímavá. Pro vložení delších AA baterií je však nutné vložit adaptér, který prodlouží čelovku na výše avizovaných 8,2cm. Kde budete mít ve svém vybavení poměrně malý adaptér je už na vás. Z našeho pohledu je to velice zajímavá možnost která potěší a má opravdu praktické využití.
Nyní se tedy můžeme vrátit k režimům svícení. Režimy jsou čtyři a jsou závislé na právě vložené baterii. Nejnižší intenzita svitu má hodnotu čtyř lumenů (3 lm na AA). Střední výkon má hodnotu 60 (55) lumenů a na nejvyšší klasický režim je to 170, respektive 150 lumenů. K dispozici je ještě speciální Burst režim s výkonem 365lm u CR123A a 285 lm při použití klasické AA baterie. Burst režim je však podmíněn stálým držením spínače a jeho použití je tak trochu omezené. Výkony jsou to na tak malou svítilnu opravdu skvělé.
Fenix HL50 je certifikovaná na standard IPX-8. Vydrží tak bez problémů ponoření pod vodou do hloubky dvou metrů. Také je nárazuvzdorná pádům z jednoho metru na tvrdý povrch. V kombinaci s odolným a těžko poškrábatelným tělem svítilny a tvrzenou skleněnou čočkou se opravdu jedná o „drsnou“ čelovku do každé nepohody.
Foto: Chromování se do taktického prostředí nehodí. / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Pokud jste v akci, budete mít přes den čelovku pravděpodobně někde ve vestě nebo v batohu. Tělo se dá omotat hlavovým popruhem, čímž vznikne malý úhledný balíček, který vám příliš prostoru nezabere.
Problémem je samovolné zapínání svítilny. Spínač je poměrně velký (což je fajn), vystupuje nad tělo svítilny a jeho sepnutí je vcelku měkké. Díky těmto faktorům však stačí nechtěné zmáčknutí spínače o jiné vybavení nebo o stěnu pouzdra. Svítilna vám následně krásně osvětlí vnitřní část pouzdra, což vzhledem k vybíjení zdrojů a možnosti přehřátí svítilny asi příliš neoceníte.
Jedinou ochranou je povolení uzávěru bateriového pouzdra, a to povolení vcelku výrazné. Většinou stačí tak půl otáčky, u HL50 musíte uzávěrem otočit minimálně o tři a půl otáčky. Je to dáno trochu zvláštní vnitřní konstrukcí a je nutné rozpojit kontakt mezi baterií a uzávěrem. Není to zrovna ideální řešení a je trochu otravné na to při balení neustále myslet, ale jiný způsob asi těžko vymyslíte.
Dostáváme se k samotnému nošení čelovky. Nastavení obvodu hlavového popruhu je snadné a nedochází k jeho samovolnému povolování. Je dostatečně dlouhý i pro použití na přilbě. Ocelové lůžko svítilny na zadní straně svým profilem přesahuje elastický pásek, takže lze na čele cítit jeho kovový chlad.
Sepnutí svítilny se provádí zmáčknutím jediného ovládacího prvku čelovky – zdrsněného a mírně vystouplého spínače. Stisk je příjemný a je možno jej mačkat po celé jeho ploše. Není ani nutné si tělo svítilny přidržovat, stisk je poměrně měkký a lze ho tak provést jen konečkem prstu aniž by vám čelovku jezdila na hlavě. Každé zmáčknutí doprovází charakteristické, ne příliš hlasité lupnutí.
Tímto spínačem si dalším zmáčknutím volíte ze tří režimů svícení. Nespornou výhodou je to, že si svítilna pamatuje posledně použitý režim svícení. Vyhnete se tak neustálému hledání a přemačkávání různých režimů. Čtvrtý režim - Burst mód - zapnete stisknutím a následným držením spínače. Lze jej aktivovat jak při vypnuté svítilně (aktivace proběhne po necelé vteřině), tak i z jakéhokoliv režimu (kdy nejdříve dojde k vypnutí svítilny a poté k zapnutí Burst režimu).
Po puštění spínače se Burst režim vypne, a svítilna se vrátí do původního stavu – vypne se nebo bude svítit dříve zvoleným režimem. Vypnutí svítilny pak provedete krátkým podržením tlačítka spínače.
Foto: Výborné je polohování svítilny. / SOLDATO Team
Dalším zajímavým prvkem čelovky Fenix HL50 je možnost jejího vyjmutí z ocelového lůžka a použití jako samostatné miniaturní svítilny. Vyjmutí i vložení svítilny do držáku je snadné, přesto se nám nestalo, že by svítilna samovolně vypadla.
Pro všechny případy je tu možnost využít pojistný kroužek, který se našroubuje na tělo svítilny a zároveň se upevní k pásku. Pokud budete držáku věřit a nechcete pojistku používat, lze ji z pásku sundat. Možnost využít čelovku jako samostatnou svítilnu je zajímavá a určitě si najde své příznivce stejně, jako se najde mnoho činností, kde toho využijete.
Nejdůležitější u každé svítilny je to, jak svítí. Právě proto si ji kupujete. V tomto ohledu je Fenix HL50 výborný. Světelný kužel je příjemně široký a naprosto pohodově vám osvětlí okolí ve vašem zorném poli. Ve světelném kuželu lze vypozorovat jasnější, dosti široký střed a o poznání méně jasný okraj. Díky tomuto rozložení kužele není problém ani svícení do dálky, kdy si na nejvyšší režim pohodlně dosvítíte něco přes 50 metrů, což je na čelovku dostatečný výkon.
Dalším důležitým aspektem je výdrž. Zde hrozně moc záleží na tom, jaký stupeň intenzity používáte, jak často svítilnu zapínáte, jak kvalitní máte baterii a v neposlední řadě i jaká je okolní teplota. Obecně se však dá říci, že na nejnižší výkon (kdy se jedná opravdu o bludičku, která však bohatě stačí na svícení pod ruky) vydrží čelovka svítit v řádu dnů. Na nejsilnější výkon (ne Burst režim) to jsou cca 3 hodiny, což už tak skvělý výkon není. Tedy alespoň z pohledu toho, kdo až tak neřeší maximální výkon, ale spíše dobu svícení. Jinak je to samozřejmě vzhledem k velikosti svítilny, svítivosti a typu baterie výborný výsledek.
Díky způsobu uchycení svítilny v držáku jsou výborné úhly svícení. Svítilnu lze v držáku nastavit v rozsahu 0°-180° a to je více, než reálně využijete. Navíc je nastavení plynulé a ne skokové, a tím pádem si kužel světla nastavíte přesně tam, kam chcete vy, a ne kam vám svítilna dovolí. Díky kombinaci širokého světelného kužele a možnosti libovolného naklopení svítilny je celkově pocit ze svícení této čelovky velmi příjemný.
Je tu však jedna vada na kráse, která asi každého vojáka zarazí. Světlo u Fenixu HL50 je bílé, což není zas až tak překvapivé zjištění. Problém je, že barvu světla nelze změnit. Není tu další dioda s jinou barvou ani žádný barevný filtr. Jenže voják (zvláště v taktickém prostředí) využívá převážně barvu červenou, která je v přírodě nejméně nápadná a zároveň tolik nenarušuje adaptaci oka na tmu.
Musíte si tedy ujasnit, k čemu budete čelovku hlavně používat. Pro běh, do auta a na veškeré „civilní“ činnosti je Fenix HL50 perfektní volba. Určitě by se dala využít i na typicky vojenské úkoly (třeba činnost v kill zoně při noční léčce). Zde jste ale stále limitováni použitím jen bílého světla a tím pádem jste nuceni mít další zdroj světla červeného. Mít však dva různé zdroje na stejnou činnost není zrovna ideální řešení.
Foto: Výjmout svítilnu z držáku se může občas hodit. / SOLDATO Team
Verdikt
Výborná civilní čelovka Fenix HL50 má řadu vychytávek, které určitě oceníte. Možnost vložení dvou typů baterií, možnost vyjmout čelovku z pouzdra či opravdu velkorysé úhly svícení z ní dělají perfektního pomocníka na noc. Napomáhá tomu také odolnost a výborné světelné vlastnosti. I cena 1459,- je relativně v pořádku.
Jenže důležité je právě slovo „civilní“. Absence barevného filtru je asi ten hlavní důvod, proč jinak výborná čelová svítilna je pro taktické prostředí, kde se voják nejčastěji pohybuje, jen těžko použitelná. Určitě tomu nepřidá ani dosti demaskující chromované provedení některých prvků.
Je to trochu škoda, že Fenix nedělá i vyloženě military řadu čelovek. Předělat HL50 na HL50 Tactical by asi zas takový problém nebyl. Znovu se nám tedy potvrzuje, že voják má nároky trochu jiné než běžný uživatel, a vybavení, které je pro civilní prostředí výborné, nemusí být pro to vojenské zrovna to nejvhodnější.
Klady |
|
+ |
Úhly naklápění svítilny |
+ |
Použití dvou typů baterií |
+ |
Vyjmoutí svítilny z držáku |
Zápory |
|
- |
Absence barevných filtrů |
- |
Demaskující prvky |
- |
Nižší doba výdrže na nejvyšší výkon |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
mart Datum: 05.04.2015 Čas: 13:29 |
pro elite:
|
|
0 0 |
elite Datum: 05.04.2015 Čas: 12:43 |
Budete testovat všechny modely civilních čelovek, abyste ukázali, že pro profesionálního vojáka nejsou to pravé, nebo jen ty, které dostanete "darem"?
|
|
0 0 |
dexnom Datum: 02.04.2015 Čas: 13:52 |
svítilnu jsem vlastnil a...dostala ji dcera :/ |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz