+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Batohy
Batoh Tactical 75
Královská třída. Tak je většinou výrobci označována nejvyšší kategorie výrobků. Kategorie, ve které očekáváte jen nekompromisní TOP modely, kterými se firma prezentuje. Mezi batohy lze za tuto kategorii považovat patrolovací, chcete-li expediční batohy o objemu 60-100 litrů.
Foto: Tactical 75 od TacticalPro / SOLDATO Team
Taktické batohy
Tyto batohy si pořizují lidé na ty nejnáročnější akce. A je jedno, jestli civilní nebo vojenské. Protože se jedná o nejpropracovanější a největší modely, odpovídá tomu i cena, která se v drtivé většině případů pohybuje nad 5000,- Kč. Takový batoh si tak pravděpodobně pořídí jen člověk, který přesně ví, co hledá a co od takového batohu požaduje.
Co tedy od této třídy bezpodmínečně požadovat? Zcela určitě kvalitní zpracování. V tak velkém batohu budete pravděpodobně nosit i velkou zátěž, podle druhu úkolu i hodně přes 30 kg. A určitě nebudete chtít, aby se vám batoh začal párat v ten nejnevhodnější okamžik. Je tedy jasné, že patrolovací batoh musí být v tom nejlepším dílenském zpracování a z těch nejlepších materiálů.
Foto: Boční kapsy jsou naprosto jednoduché / SOLDATO Team
Druhým nezbytným předpokladem je pohodlí při nošení, k čemuž nejvíce přispívá kvalitní zádový systém. Jak už bylo řečeno, nesená zátěž bývá velká, a nic vás spolehlivěji neodrovná tak, jako špatné ramení popruhy, nekvalitní bederní pás nebo nemožnost přizpůsobení batohu právě vaší postavě.
Další požadavky, jako tvar, barva, celková konstrukce či vnitřní uspořádání jsou už více individuální, a proto budou u každého trochu jiné. Někomu bude vyhovovat batoh se spoustou venkovních kapes, nebo alespoň s možností tyto kapsy na batoh uchytit. Jiný bude preferovat jen čistý design a raději vše uloží uvnitř batohu. Zde je bezpodmínečně nutné vědět, k čemu batoh budete využívat. Teprve poté můžete začít hledat vhodné kandidáty.
TacticalPro
Naše požadavky jsou jasné. Hledáme taktický batoh klasické komínové konstrukce s objemem minimálně 60 litrů. Měl by být dvoukomorový, s možností nezávislého vstupu do obou komor. Pro naše potřeby je také nutné, aby byl batoh kompatibilní s hydrovaky. Nakonec vyžadujeme různé vnější kapsy pro uložení drobné taktické výbavy a možnost přichycení dalšího materiálu.
Do královské třídy spadá a výše uvedené požadavky (alespoň při prvním seznámení) splňuje i vlajková loď firmy TacticalPro, taktický batoh Tactical 75. Jedná se o největší model celé série Tactical, kterou jsme vám už v našich recenzích představili. A protože se jedná o batoh, na který budou kladeny nemalé požadavky, všímali jsme si při testu každého detailu.
Foto: Tactical 75 se nosí velmi dobře / SOLDATO Team
TacticalPro je poměrně mladá česká firma, která se ale do souboje s konkurencí pustila opravdu s vervou. Portfolio jejich výrobků nezahrnuje jen taktické batohy, ale i taktické vesty, pistolová pouzdra či různé sumky. TacticalPro také aktivně komunikuje se svými zákazníky a své modely stále vylepšuje. SOLDATO team měl k testování úplně první provedení batohu, poté jsme obdrželi jeho mírně vylepšenou variantu. V současné době se připravuje nová verze batohu, pracovně nazývaná Gen. II, která odstraňuje některé nedostatky, na které (nejen) náš testovací tým upozorňoval. Na hlavní rozdíly mezi oběma generacemi „pětasedmdesátky“ vás upozorníme již v této recenzi. Jakmile budeme mít nové verze batohů k dispozici (změny se totiž týkají celé řady Tactical), tak vás se všemi provedenými změnami podrobně seznámíme v samostatném článku.
Taktický batoh Tactical75
Jak už bylo řečeno, Tactical 75 je typický patrolovací batoh. Na první pohled je kvalitně šitý a naše testování to zatím jen potvrzuje. Batoh je vyroben z materiálu Cordura, který mu propůjčuje dostatečnou mechanickou odolnost. Přezky a zipy v kombinaci ITW Nexus a YKK jsou také dobrou volbou. Z barevného provedení je k dispozici olivová, černá, coyote brown a oblíbený Multicam. V přípravě je také český vz.95, což určitě udělá radost hlavně profesionálním vojákům. Zajímavá je i hmotnost prázdného batohu, která činí pěkných 3250 gramů a šla by určitě ještě srazit odřezáním některých nepoužívaných popruhů. K materiálovému složení a celkovému provedení tedy žádné větší výhrady nejsou.
Batoh je klasické komínové konstrukce a je samozřejmě dvoukomorový. Přechod mezi komorami lze nechat otevřený, nebo ho dle potřeby uzavřít. Do hlavní komory je standardně vstup přes horní víko, který je dostatečně přehledný. Mimo hlavní vstup však batoh nabízí možnost přístupu do této komory i z přední strany, což je mezi uživateli velmi oblíbené. V horním víku jsou dvě kapsy na zip, jedna přístupná z vnitřní části, druhá pak z té vnější. Díky komínovému provedení lze o něco málo zvednout litráž batohu, proto je víko plně nastavitelné. Zajímavostí je, že lze víko úplně odepnout a používat i samostatně.
Foto: MOLLE vazba má určitě u tohoto typu batohu smysl / SOLDATO Team
Horní komora, která zabírá zhruba 2/3 batohu, je dostatečně velká. Díky prostornému hornímu vstupu je orientace v ní relativně dobrá. V zádové části je jedna malá samostatná kapsa uzavíratelná zipem. Ve stejném prostoru se nachází i panel s MOLLE vazbou, a za touto kombinací je nakonec poutko na hydrovak. Toto řešení je trochu chaotické, ale dá se na něj zvyknout. Otevřená kapsa na hydrovak, stáhnutá gumou, se pak nachází ve spodní části. Tato kapsa lze využít ale třeba i pro radiostanici nebo jiné vybavení.
Přístup do spodní komory je řešen vcelku netradičně (i když se podobné řešení vyskytuje i na jiných batozích). Většina batohů této kategorie má totiž vstup do spodní komory z přední části (tak jak je to například u Tactical 45). U Tactical 75 se ale odepíná celé dno, čímž nám vzniká opravdu dostatečně velký prostor. Zajímavé řešení, které má však svá pro i proti.
Úplně dole, ve spodní přední části, je ještě malá samostatná kapsa na zip, primárně určená k uložení obalu na helmu. Tento obal je k batohu standardně dodáván a jeho použití je velmi snadné. Kapsa však lze samozřejmě využít i jinak, ideálně na různé drobnosti. Samostatnou kapsu, tentokrát uzavíranou suchým zipem, má i nepromokavý obal batohu, který určitě oceníte při dlouhodobém pobytu v nepříznivém počasí. Tato kapsa se nachází na úplné spodní části celého batohu.
Foto: Přístup k hydrovaku je složitější / SOLDATO Team
Poslední zajímavostí u Tactical 75 je zádový systém, který není moc obvyklý a vyskytuje se jen u několika batohů jiných firem. Je tvořen dvěma částmi. Spodní, kterou tvoří odnímatelný bederní pás a bederní opěrka, připevněná napevno k batohu. Horní část je tvořena zádovou opěrkou a rameními popruhy. Nezvyklé je to, že se právě tato horní část celá pohybuje na dvou hliníkových lištách a nejde pevně fixovat v určité poloze. Respektive lze zafixovat jen horní rozsah, dolů vám bude zádová část vždy samovolně sjíždět. Po vymezení horního rozsahu si tak batoh na zádech sedne dolů vlastní vahou.
Dál se už u batohu můžete setkat s klasickými prvky. Tactical 75 je pokrytý MOLLE vazbou na většině své plochy, včetně bederního pásu. Pro lepší manipulaci s batohem vám pomůže jak poutko v horní části (které je velmi jednoduché a možná zbytečně dlouhé), tak i masivnější poutka ve spodní zádové části. Další masivní poutka se nachází na obou bocích ve spodní části batohu (ty také mohou sloužit k manipulaci s batohem, primárně jsou však určeny k upevnění lyží). V horní zádové části jsou dvě chlopně s otvorem pro provlečení lana. Využít to lze například k přichycení batohu ke konstrukci vozidla nebo spouštění na laně. Maličkost, která se může hodit.
Kompresní a fixační popruhy se nacházejí tam, kde to očekáváte. Na bocích batohu, zhruba v každé třetině jsou dva kompresní, v přední části pak dva fixační popruhy pro upevnění dalšího materiálu. Přes spodní část vedou další dva jistící popruhy, což je vzhledem k charakteru otevírání spodní části dobře. Všechny tyto popruhy jsou k batohu přišité napevno, bez možností oddělání. U předních popruhů by dle našeho názoru tato možnost být měla. Jediné oddělávací popruhy se tak nachází jen na víku batohu.
Foto: Spodní vstup je opravdu velký / SOLDATO Team
Na závěr stojí za povšimnutí malý popruh v přední části, který se dá využít na připevnění cepínu, ale třeba také na upevnění náhradní hlavně kulometu. Také tento popruh, vzhledem k ne tak častému využívání, by však měl být oddělávací, jinak trochu překáží. Podle našich informací je popruh u Gen. II již odstraněn.
K batohu jsou standardně dodávány dvě boční kapsy. Objem každé z nich je deset litrů a jejich provedení je naprosto jednoduché. Jedná se o jednokomorové kapsy pytlovitého tvaru, které jsou nahoře stahovatelné šňůrou a uzavíratelné víkem s rychloupínacím zobáčkem. Po celém obvodu je samozřejmě MOLLE vazba, která zde spíše než pro připnutí dalších kapes slouží k upevnění přírodního maskovacího materiálu.
Zkušenosti s balením
Začneme balením batohu a to hezky odspodu. K tomu je ideální využít spodní vstup, který je řešen otevřením celého dna. Ve prospěch tohoto řešení určitě hovoří mnohem větší vstupní otvor. Jenže to paradoxně neznamená rychlejší vložení věcí. Pokud tam chcete rychle nacpat spacák, což je typické vybavení, které se v této komoře nosí, tak musíte buď postavit batoh na víko, nebo ho o něco opřít. Asi nejlepší variantou je ale mít batoh opřený o své nohy. Spacák se totiž cpe „pod tlakem“ a je potřeba použít trochu síly. Zvláště u prázdného batohu, který začínáte balit a jako první dáváte právě spacák je to trochu složitější, nikoliv však nemožné. Na celý systém si tak musíte trochu zvykat, nedá se říci, že je špatný. Je prostě jiný.
Foto: Přední vstup není řešen příliš dobře / SOLDATO Team
Balení výbavy přes horní vstup je bezproblémové. Zde doporučujeme uložit nejdříve hydrovak. Při zaplnění horní části je totiž vložení vaku s vodou dost problematické, manipulaci neusnadňuje ani panel s MOLLE vazbou a samostatná kapsička. Je škoda, že zde na hydrovak není samostatná kapsa, která by vkládání, ale hlavně doplňování hydrovaku usnadnila. Uchycení hydrovaku je řešeno páskem suchého zipu. Vyvedení hadičky i spony pro uchycení na ramenních popruzích jsou v pořádku.,
Horní vstup se uzavírá pomocí dvou stahovatelných šňůr, kterým ještě sekunduje popruh se sponou. Nakonec je zde polohovatelné víko. To je ale možná trochu malé, respektive jsou jeho boky až moc stáhnuté gumou. Občas se tak stane, že víko nepřekryje úplně celou vrchní část batohu a malý kousek (hlavně přídavného tubusu) vám může vykukovat. Samotné zapínání víka, které je řešeno dvěma popruhy se sponou, má také menší nedostatek. Popruhy jsou totiž fixovány až ve spodní části batohu. Pokud je tedy rozepnete, vždy je poté najdete až u země. Tahle maličkost je už u Gen. II také snad vyřešena.
Jak už jsme zmínili, batoh Tactical 75 má přístup do horní komory i přes přední část a toto řešení určitě ocení nejeden uživatel. Celý systém je řešen tak, že nejdříve otevřete přední kapsu, a teprve pod ní se nachází samotný vstup, tvořený další chlopní na zip. Myšlenka dobrá, provedení už tak moc ne.
Foto: Přední kapsa je příliš plochá / SOLDATO Team
Na vnitřní straně poklopu přední kapsy je MOLLE vazba, která umožňuje připnutí různých sumek. Tento poklop ještě obsahuje malou kapsu na zip, která se nachází nad MOLLE vazbou. Poklop kapsy je tedy v pořádku, problém je se samotnou přední kapsou, která je totiž příliš plochá. Pokud máte hlavní komoru opravdu nabalenou, je reálné využití kapsy tak maximálně na mapu nebo jiné ploché vybavení. Stačilo by přitom jen kapsu vyvýšit a bylo by to úplně o něčem jiném.
I samotný vstup do komory není řešen moc dobře. Jeho rozepínání je řešeno jen jedním zipem, který ale není po obvodu, nýbrž napříč. Při otevření tak vzniká jakýsi kosočtverec, který tvarově velmi omezuje manipulační otvor a tak i orientaci v batohu. Obvodové řešení zapínání by bylo v tomto případě mnohem lepší.
U Gen2 by měly být už oba problémy odstraněny, tzn., že batoh má vystouplou přední kapsu a rozepínání vstupu do batohu je po celém obvodu. Uvidíme, jak se to firmě TacticalPro povedlo, a jestli je toto řešení funkčně i uživatelsky lepší.
Jako poslední naplníme boční kapsy. Ty jdou samozřejmě odejmout, popřípadě nahradit jinými kompatibilními MOLLE kapsami či sumkami. Objem deset litrů je dostatečný, možná až příliš velký. Vzhledem k tomu, že jsou základního pytlovitého tvaru s vrchním přístupem, tak orientace v nich není moc dobrá, zvláště ve spodní části. Na druhou stranu se tam vejde opravdu hodně věcí. Výhrady máme ale hlavně k použitému zapínání víka, které je z našeho pohledu už trochu archaické a ne úplně uživatelsky příjemné.
Foto: Zádová část umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu / SOLDATO Team
Zkušenosti s nošením
Máme zabaleno a můžeme vyrazit. Díky zádovému systému a mnoha fixačním popruhům lze zádovou část dobře přizpůsobit téměř každé postavě. Před nasazením je vhodné všechny popruhy povolit a až poté nahodíme batoh na záda. Jako první utáhneme bederní pás, přezka funguje výborně, utahování je oboustranné. Dále přitáhneme ramenní fixační popruhy a fixaci pohyblivé zádové části. Zde je třeba si s nastavením trochu pohrát tak, aby vám batoh perfektně sedl a horní část byla zhruba v úrovni vašich lopatek. Na žádný popruh není větší problém dosáhnout. Dotáhneme hrudní popruh a nakonec přitáhneme horní fixaci a fixaci bederního pásu, čímž se batoh dostane ještě více k tělu.
Pokud správně utáhnete všechny fixační popruhy, batoh sedí na zádech velmi dobře. Při chůzi, a zvláště při běhu, může docházet k tomu, že se batoh na zádech pohupuje. To je dáno tím, že fixace horní pohyblivé části je jen v jednom směru. Pokud tedy není batoh příliš těžký, dochází k jeho nadzvedávání, což není pocitově úplně příjemné.
Jinak se však batoh na zádech nosí pohodlně. Díky tvaru celého zádového systému a použité 3D síťovině je umožněna dobrá cirkulace vzduchu a odvětrávání zad je dostatečné. Anatomický tvar rameních popruhů a jejich délka předurčuje batoh Tactical 75 pro relativně pohodlné nošení s taktickou vestou. K tomu napomáhá i délka bederního pásu, který tak pohodlně zapnete i pod taktickou vestou.
Foto: Povolování ramenních popruhů je bezproblémové / SOLDATO Team
Jeden z velkých nedostatků prvních batohů TacticalPro řady Tactical bylo špatné povolování ramenních popruhů. Nově je zde na ramenní přezce našit popruh, který povolování a následné sundávání usnadní. Přiděláním očka z para šňůry se systém stává skoro dokonalým a pohodlnému sundávání batohu ze zad už nic nebrání. Dobře lze využít i rychloodhoz. Nesmíte však zapomenout na rozepnutí bederního a hrudního pásu, jinak se dostanete do prekérní situace.
Verdikt
Opravdu dobrých velkých vojenských batohů zas není tak mnoho. Batoh firmy Tactical Pro, Tactical 75 má mezi tuto elitu velmi dobře nakročeno. Základem je jak použití osvědčených materiálů, tak i kvalitní šití a celkově odolné zpracování. Konstrukce je spíše tradiční, ale je zde využito několika zajímavých vylepšení, jako například přední vstup kombinovaný s kapsou nebo otevírání spodní komory. Určitě potěší i množství různých kapsiček na drobnosti a pokrytí MOLLE vazbou pro upevnění dalších sumek. Naopak zamrzí ne úplné dotažení některých detailů (hlavně řešení předního vstupu) a také trochu chaotické vnitřní uspořádání v hlavní komoře. Na zádovou část si musíte udělat vlastní názor. Nastavení i pohodlí při nošení je sice dobré, ale ne každému bude vyhovovat pohyblivá část.
Mnoho nedostatků, na které jsme poukázali, řeší další generace tohoto batohu. My jsme testovali první generaci modelu TacticalPro Tactical 75 (která byla k dispozici za 5.539,- Kč) a můžeme říci, že je to dobrý batoh. Jestli Tactical 75 bude špičkový batoh, nám ukáže právě až druhá generace. I první generace ale není špatnou volbou, a pokud se k ní ještě dostanete, tak by vás i přes některé své nedostatky neměla na vašich náročných akcích zklamat.
Klady |
|
+ |
Kvalita zpracování |
+ |
Pohodlné nošení |
+ |
Množství samostatných kapes |
Zápory |
|
- |
Řešení předního vstupu |
- |
Malé víko horního vstupu |
- |
Nedostatek kompatibilních přídavných sumek |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
martinius Datum: 10.01.2015 Čas: 09:41 |
Pořídil jsem si batoh 75 L gen II a po určité době užívání se vyloženě tetelím blahem, že jsem si pořídil batoh odpovídající kvality a dobré ceny.
|
|
0 0 |
mart (SOLDATO team) Datum: 21.06.2013 Čas: 10:44 |
Takže,
|
|
0 0 |
Mattauch Datum: 18.06.2013 Čas: 10:32 |
Zdravím a díky za recenzi.
|
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz