Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Vodní filtr Sawyer Mini Filter

Datum přidání 02.12.2014   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 4 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

„Co nemám, nepotřebuji…“ Heslo, kterým se řídí mnoho vojáků při balení svého vybavení. Je toho opravdu hodně, co si musí voják nést na zádech při bojové patrole. Nezřídka se stává, že hmotnost batohu přesahuje hodně přes 25 kg. Proto si většina zkušených bojovníků bere opravdu jen to nezbytně nutné. Vybavení k boji a k přežití. Na komfort a pohodlí zde není čas ani místo.

Sawyer Mini Filter

Foto: Sawyer Mini Filter. / SOLDATO Team

 

Začnete vyhazovat náhradní oblečení, spacák, druhé maskáče. Snažíte se vybírat věci, které mají univerzální použití. Nakonec skončíte u staré známé věci. Nejvíce váhy zabírá munice a vybavení k vedení bojové činnosti. Poté voda. Vše ostatní zabírá jen cca 25 % hmotnosti. Munici a vodu prostě potřebujete a nic s tím nenaděláte.

 

Je ale způsob, jak i na hmotnosti nesené vody nějaký ten kilogram ušetřit. Řešením může být aktivní používání vodního filtru. Je tu však několik maličkostí, které byste si měli předem ověřit. Za prvé musíte mít jistotu, že v prostoru, kde budete působit, je dostatečné množství vodních zdrojů.

 

Můžete mít sebelepší vodní filtraci, ale pokud nemáte zdroj vody, je vám vcelku k ničemu... Za druhé na to musíte mít alespoň trochu času. Zastavit, nabrat si vodu a přefiltrovat ji sice není časově až tolik náročné, ale nějaký čas to přeci jen zabere. Sami si určitě dovedete představit situace, kdy není úplně vhodné vybalit filtr a začít si v klidu připravovat trochu pitné vody.

 

Konečně za třetí musíte mít vhodný vodní filtr. Skladný, nenáročný k použití a hlavně funkční. Voják, který má během plnění úkolu střevní potíže (nebo i něco horšího) není pro jednotku přínosem. Spíše naopak. Stává se přítěží, může ohrozit splnění úkolu. To je nepřípustné. Různých vodních filtrů nebo jiných prostředků k čištění vody je naštěstí celá řada, a stačí si tak jen vybrat ten správný. 

 Sawyer Mini

Foto: Základní balení filtru Sawyer Mini Filter. / SOLDATO Team

 

Sawyer

SOLDATO team dlouhodobě testoval a používal filtr Sawyer Mini. Vyrábí ho americká firma Sawyer, která je po celém světě známá svou specializací na ochranné pomůcky a prostředky. Zaměřuje se především na ochranu před hmyzem, sluncem a vyrábí produkty na filtraci vody.

 

Bodnutí komárem (respektive nemoci z toho vyplívající) a špatná voda jsou hlavně v rozvojových zemích největší zabijáci. Sawyer (který mimo jiné spolupracuje např. se Světovou zdravotnickou organizací) má na poli filtrace vody obrovské zkušenosti a je schopen vyvíjet opravdu kvalitní a hlavně funkční filtry.

 

Toho si je vědom i český BUSHCRAFTportal.cz zaměřující se na vše, co souvisí s přežitím v přírodě. Lidé okolo tohoto portálu rádi zkouší vše na vlastní kůži, a protože si nechtějí nechat prověřené produkty jen pro sebe, založili Bushraftshop.cz, kde nabízejí vybavení, které se jim osvědčilo.

 

Samozřejmě i oni vědí, že k přežití je voda nezbytná, takže nabídka vodních filtrů byla vcelku logickým krokem. V letošním roce se Bushraftshop.cz stal výhradním zastupitelem Sawyer pro Českou a Slovenskou republiku a filtry Sawyer si tak už můžete zakoupit i v České republice právě na Bushcraftshop.cz.

 

Sawyer Mini

Foto: Skladnost je výborná. / SOLDATO Team

 

Sawyer Mini

Řadu výrobků Sawyer jsme si již v našich recenzích představili. Z celé řady nás nejvíce zaujal malý filtr Sawyer Mini, který jsme chtěli podrobit dlouhodobějšímu testování. Z našeho military pohledu se totiž jedná o ideální přístroj k filtraci vody. Je malý a skladný, uživatelsky přívětivý a spolehlivě funguje v téměř jakýchkoliv podmínkách. Navíc je za rozumné peníze. Co více si přát...

 

Jedná se o mechanický typ filtru, jehož srdcem jsou dutá mikrovlákna. Jejich stěny jsou tvořeny membránou s maximální velikostí pórů těžko představitelných 0,1 mikronu. Laicky řečeno – dírky v membráně jsou tak malé, že jimi sice proteče voda, ale ne bakterie či jiní parazité. Procentuálně vyjádřeno zachytí 99,99999 % zdraví škodlivých bakterií (salmonella, cholera, E.coli...) a parazitických prvoků (giardia, cryptosporidium, cyclospora...). Různé mechanické nečistoty se samozřejmě zachytí také.

 

Co naopak nezachytí, jsou viry. Na ty byste si museli vzít Sawyer Bucket Purifier Assembly kit využívající technologii Point ZeroTWO™ s velikostí pórů 0,02 absolutního mikronu. Viry (především viry hepatitidy A, E, F a pak různé Rotaviry, Adenoviry, Enteroviry...) jsou menší než bakterie a určitě mohou představovat problém.

 

Sawyer Mini

Foto: Kompatibilita je jen se dvěmi...škoda. / SOLDATO Team

 

Mnohem rozšířenější, problematičtější a celosvětově největšími zabijáky jsou ale právě bakterie (na choleru zemře celosvětově každý rok cca 3 miliony lidí!). Dalšími prvky, které Mini nezachytí, jsou chemikálie a těžké kovy. Ty se vyskytují hlavně ve vodních zdrojích kolem zemědělské půdy a měst. Těm je lepší se vyhnout (a určitě jednoduší je v těchto „civilizovaných" oblastech někoho navštívit a o vodu požádat...).

 

Vraťme se však zpět k  Sawyer Mini. Samotný filtr tvoří válcovité tělo o průměru 32mm a celkové délce 132mm. Hmotnost filtru je krásných 65gramů. Jedná se tedy o opravdu velmi malé zařízení a příliš místa vám ve výbavě nezabere. Na modré nálepce, které tělo pokrývá, je nápis Sawyer, šipka s nápisem Flow ukazující směr průtoku a další doplňkové informace. Obě dvě strany těla jsou rozšířené. Strana, ze které pijete je ukončena náustkem s krytkou. Na druhé straně je závit a také krátká trubička. Obojí má svoje opodstatnění.

 

Vodu do filtru můžete totiž přivést mnoha způsoby. Na závit se dá namontovat buď originální skládací láhev Sawyer (tak zní originální název – vlastně se jedná o plastový vak různých objemů), nebo jakákoliv standardní PET láhev. Závit bohužel není kompatibilní s klasickou US čutorou ani s oblíbenými lahvemi Nalgene. Další možností je na trubičku nasadit prodlužovací gumovou hadičku a celé zařízení používat jako brčko.

 

Sawyer Mini

Foto: Aktivní použivání filtru pomocí brčka. / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Konečně se dostáváme k tomu, co každého asi zajímá nejvíce. Opravdu Sawyer Mini funguje a dokáže upravit znečištěnou vodu tak, aby se dala pít? Neprováděli jsme sice žádnou vědeckou analýzu (tu si můžete mimo jiné najít na oficiálních stránkách výrobce), ale vše jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži, respektive na vlastní žaludky...

 

Jako zdroje vody jsme používali vše, co jsme při svých akcích objevili. Od lesních potoků, přes různé tůně až po kaluže. Na testování se podílelo šest lidí, a žádný z nich nehlásil žádné výrazné střevní potíže nebo snad něco horšího. Takže ano, podle nás Sawyer Mini opravdu funguje a dokáže vodu účinně čistit.

 

Velmi příjemná je chuť přečištěné vody. Ve filtru se nepoužívá žádná chemie, takže různé chlorové patoky, které znáte po čištění vody tabletami, se nekonají. Vesměs je voda příjemně neutrální bez nežádoucích chuťových vjemů. Pokud už něco cítit je, tak je to většinou dáno přirozeností konkrétního vodního zdroje.

 

To, že filtry Sawyer fungují, jsme ale tak nějak tušili (přeci jen plnit normy, které požaduje například americká Agentura pro ochranu životního prostředí - EPA je pro tak velkou společnost jako je Sawyer více než zavazující), takže jsme se zaměřili na jiné, ryze vojenské aspekty. Odolnost, skladnost, jednoduchost použití... To je to, co nás u výrobků, které si chceme vzít do taktického prostředí, nejvíce zajímá.

 

Sawyer MiniFoto: Tímto způsobem skládací láhev příliš nefunguje. / SOLDATO Team

 

Vojákuvzdorný...?!

Odolnost filtru je výborná. Vlastně se dá říci, že je filtr téměř nezničitelný. Nevadí mu pády ani nárazy, hrubé zacházení přežije takřka bez problémů. Přesto tu nějaké to „ale" je. Pro silné jedince může být problém v nasazování lahví na filtr. Pokud budete mít snahu závit příliš utáhnout, může časem dojít ke zničení těsnění a nežádoucímu prosakování vody. Závit stačí jen lehce utáhnout a vše funguje tak jak má.

 

Jediným větším nedostatkem tak může být používání v zimě. Pokud vám totiž voda ve filtru zamrzne, dojde k poškození membrány a nenávratnému poškození filtru. Navíc tuto skutečnost zjistíte jen laboratorním testem, který je vcelku nákladný. Je tedy dobré poslouchat rady, které výrobce k užívání v zimě doporučuje! I když je tedy filtr velmi odolný, je třeba dodržovat určitá pravidla a označit Sawyer Mini jako absolutně „vojákuvzdorný" nemůžeme.

 

Vejde se všude

Díky malým rozměrům a minimální hmotnosti je nošení filtru bezproblémové. Je jedno, jestli ho chcete nosit v kapse, v pouzdře na vestě nebo v batohu. Vejde se téměř kamkoliv. Kde budete filtr nosit, závisí trochu i na způsobu, jakým filtr budete používat – aktivní využití s brčkem, v kombinaci se skládací lahví Sawyer, jako zálohu pro stav nouze atd.

 

Sawyer Mini

Foto: Sawyer Mini prostě funguje. / SOLDATO Team

 

Pokud ho nosíte v kapse, počítejte s tím, že ho občas ucítíte. Ne však kvůli hmotnosti, ale kvůli tvrdosti plastového těla. Nošení v kapse uniformy je možné i s nasazeným brčkem. To se dá jednoduše ohnout a rozměry filtru se tak v podstatě nemění. Trochu jsme měli strach, že se brčko častým ohýbáním zničí, ale zatím se to nepotvrdilo. Brčko pouze v místě ohybu ztratí kulatý průměr a nějakou dobu zůstane mírně ohnuté. Samotné nasazení brčka je relativně bez problémů, při sundávání musíte trochu zabrat (naštěstí se nám brčko nikdy nepřetrhlo).

 

Při nošení v pouzdře vesty či v batohu je dobré mít filtr v nějakém obalu. Z nepochopitelných důvodů totiž na straně, kterou přivádíte do filtru vodu, není žádná zátka či krytka. Ta je pouze na sacím náustku. Může se vám tak stát, že se do filtru dostanou nějaké nečistoty. Šroubovací uzávěr, který by šel na zadní závit nasadit, by se určitě hodil. Samozřejmě i ve vestě či batohu není problém mít nasazené brčko.

 

Jedna z věcí, kterou jsme v předešlé recenzi kritizovali, byla barva. Respektive její nevhodnost do taktického prostředí. Janě modrá prostě není typická military barva. Na tuto naši výtku Bushcraftshop.cz pohotově zareagoval, a v nabídce se tak objevil ochranné pouzdro, které má maskovací provedení. Typ kamufláže se nám však nepovedlo určit. Jedná se o nepravidelné skvrny šedé, zelené, béžové a černé barvy. Toto univerzální pouzdro je vyrobeno z neoprenu a bude pravděpodobně alespoň trochu chránit filtr i v zimě. Samotný návlek jsme bohužel však již do našeho testování nestihli zařadit.

 

Sawyer Mini

Foto: Voda do zásoby se vždy hodí. / SOLDATO Team

 

A jak se používá?

První způsob, který jsme vyzkoušeli je nošení filtru v taktické situaci a jeho aktivní používání. Tzn. šetření hlavní zásoby vody v batohu a využívání vodních zdrojů po cestě. Při této metodě máte nasazeno brčko a filtr máte někde po ruce. Pití je bezproblémové, sáním překonáváte jen opravdu malý odpor. Trochu problém je s nasazeným batohem. Vzhledem k velikosti filtru si musíte k vodě kleknout a ještě hodně naklonit, což s 25kg batohem na zádech není úplně pohodlné...

 

Další možností je nabrat si vodu z nějakého zdroje do zásoby a tu poté pít přes filtr. Jak už bylo řečeno, jako zásobník můžete využít buď originální skládací láhev Sawyer, nebo jakoukoliv PET láhev. Na vojenské čutory či jiné oblíbené láhve zatím zapomeňte. Nabírání vody do Sawyer vaku není zvláště v nízkých vodách úplně snadné. Musíte se trochu snažit, abyste ho celý zaplnily a vodu tam hnát „pod tlakem". Samotné pití je poté již bez problémů. Vodu buď sajete, nebo si můžete pomoci tlakem na láhev. Oba způsoby fungují výborně.

 

Je tu samozřejmě i možnost si přefiltrovat čistou vodu do zásoby. K tomu se dají použít dva způsoby. Použijete vak od Sawyer, který se dá dobře mačkat, a vodu si pod tlakem přefiltrujete do své láhve. Při použití 1L vaku (respektive 32 oz.) vám to reálně zabere minutu času. Dopředu počítejte s tím, že čím víc se membrána bude zanášet nečistotami (tzn. čím více je voda znečištěna kalem apod.), tím více se čas filtrování bude prodlužovat.

 

Sawyer MiniFoto: Zde si musíte trochu pomoci poutkem. / SOLDATO Team

 

Další možností je vak zavěsit a nechat vodu přefiltrovat samospádem. To při stejném objemu zabere přes 10 minut. Zhruba po této době máte přefiltrováno cca 90% objemu, kdy voda tekla souvislým proudem. Poté už jen kape a to až do chvíle, dokud není přefiltrovaná veškerá voda z láhve.

 

Jedná se tedy o trochu zdlouhavější metodu, na kterou potřebujete nějaký čas. Při použití Sawyer vaků jsme narazili na jeden vcelku zásadní problém. Originální skládací vaky Sawyer nejsou totiž na tuto možnost úplně připraveny a nemají žádné poutko k zavěšení. Musíte tedy improvizovat, vystřihnout ve vrchní části vaku díru a poutko v podobě parašňůry přidělat. Jde to.

 

Jak je to s údržbou

Při filtrování zvlášť kalné vody se nečistoty usazují na membráně, čímž se snižuje reálný průtok filtrované vody. Je tedy nutné zpětným proplachem čistou vodou filtr vyčistit. K tomu slouží stříkačka, která je součástí balení. Proces to sice není složitý, ale v lese se vám do toho určitě chtít nebude. Navíc tahat s sebou nějakou stříkačku...?! Naštěstí na krátkodobé akce (tři dny) si vystačíte bez čištění. Každopádně doporučujeme stříkačku vzít s sebou. Nikdy nevíte, na jak kalnou vodu narazíte.

 

Proces čištění byste ale měli pravidelně provádět, i když filtrujete relativně čistou vodu. Ideální tedy je provést průplach po každém návratu z akce. Jinak je filtr bezúdržbový – samotná membrána vyměnit nelze. Ono ani není třeba. Podle výrobce je totiž garantovaná životnost filtru přes 378 000 litrů vody, což znamená, že vás filtr při běžném používání nejspíše přežije. Jak vidno, pokud se o filtr budete alespoň trochu starat, bude vám dobře sloužit hodně dlouho.

 

Sawyer MiniFoto: Mořská voda je stále slaná. / SOLDATO Team

 

Verdikt

Máme zde malý, téměř bezúdržbový filtr s téměř neomezenou životností, který pracuje na mechanickém principu a je během chvíle schopen odfiltrovat veškeré bakterie, prvoky a různé nečistoty. Už jen z tohoto hlediska se jedná o „must have" vybavení, zvláště když je cena 1090,-kč. Skutečný nedostatek vidíme především v absenci ochranných krytek. Vše ostatní jsou buď malichernosti (nepřítomnost poutka na skládací láhvi), nebo věci, se kterými se holt musíme smířit (proplach, používání v zimě). Jestli tedy řešíte jak se na své výpravě dostat k pitné vodě, Sawyer Mini je určitě dobré řešení.

 

Pro člena armádních jednotek se jedná o vybavení, které by měl minimálně vyzkoušet. Možná se mu využití filtru osvědčí, a zařadí ho do své výbavy. Možná také zjistí, že si raději vezme o nějaký ten litr/kilogram více a obejde se bez filtru. Pokud však pomineme možnost aktivního používání, a tím ušetření právě nějakého toho kilogramu na hmotnosti vybavení, tak mít Sawyer Mini filtr ve své výbavě pro přežití dle problematiky SERE je téměř povinností.

 

Zvlášť přidanou hodnotu pak filtr poskytuje pro jednotky, které dlouhodobě pracují bez možností dozásobení (typicky průzkumné skupiny či odstřelovači). Mužům v těchto jednotkách může vodní filtr Sawyer Mini výrazně pomoci ke splnění jejich poslání. 

 

Klady

+

Funkčnost filtru

+

Snadnost použití

+

Velikost

Zápory

-

Absence ochranné krytky zadní části

-

Použivání v zimě

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 -

Zapůjčil:

BUSHCRAFTshop.cz


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tata Datum: 18.07.2016 Čas: 12:12

Byl bych opatrný s nákupem na ebayi za podezřele nízké ceny. Četl jsem o padělcích z Asie. Asi podobný případ jako u turniketů CAT. Momentálně např. na eBay a Amazonu výjde Mini na cca 800 vč. pošty. Amazon by snad měl prodávat originály, ale nevím, jestli není lepší neriskovat, připlatit cca 400 (+pošta), mít to z českého eshopu a vědět, že filtr opravdu dělá to, co má.

avatar
fenri Datum: 15.05.2015 Čas: 07:51

Smutné je, že při koupi na e-bay mě tyto filtry vyšly na cca 400 Kč. s dopravou a clem. Nabízená cena přes 1000Kč je poněkud mimo realitu.

avatar
mart Datum: 04.12.2014 Čas: 20:10

Dobrý večer,
a děkuji za komentář.
Nemyslím si, že by víčko bylo zbytečné. Nejde ani tak o to, že bych chránilo "kontaminovanou" část, ale abych zabránil "zablácení" zadní části a vstupního otvoru.
S ostatním souhlas, možná až na tu předfiltraci. Ta se nám v taktické situaci příliš neosvědčila... Jsou to maličkosti, které se nám do recenze nevešly, ale určitě to jsou užitečné maličkosti.
Jinak doufám, že se vám naše recenze líbí ;-) a děkuji za užitečné postřehy.

avatar
martin Datum: 04.12.2014 Čas: 15:04

1) k čemu víčko na kontaminované části filtru? zbytečnost
2) předfiltrováním vody přes např. cíp trika se sníží množství bordelu ve vodě již před samotným filtrováním, prodlouží životnost filtru bez čištění.
3) hypermangan zabírá minimum místa a určitě neuškodí pár zrnek do přefiltrované vody kvůli virům
4) se sadou adaptérů source se vám podaří připojit i nalgenu, s hadičkou k vzduchovači akvárka se také dají dělat divy :-)

5) těch hrubek!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava