+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Oblečení
Bojové kalhoty AČR vz. 95
Vidíte je denně. Nosíte je nejspíše také každý den. Kalhoty. Kus oblečení, nad kterým tak nějak nepřemýšlíte. Přesto je jasné, že se dělají v různých provedeních a každý od nich očekává něco jiného. Pro vojáka jsou kalhoty součástí uniformy. Bojové kalhoty jsou jeho pracovní oděv, který většinou používá v opravdu náročných podmínkách. A voják chce něco více než jen „kalhoty“. Chce oděvní součástku, která bude vymyšlená přesně pro jeho náročnou práci.
Foto: Bojové kalhoty AČR vz. 95 / SOLDATO Team
Chce (měl by chtít…) kalhoty, které budou především odolné. Šunty, které se trhají po jedné patrole, nehledá. K tomu patří i ochrana nohou. Kalhoty musí chránit tělo například před ostrými větvičkami, ale i před ostatními nástrahami přírody. Dalším požadavkem, který by měly splňovat je maskování. Nemá smysl řešit který maskáč je nejlepší, když musíte nosit „národní barvy“. Věc, nad kterou moc lidí nepřemýšlí ,je maskování v IR spektru. Kvalitní bojové kalhoty by měly splnit i toto maskování.
Trochu jiné maskáče z Marines shopu
Standardní „maskáče“, které příslušníci AČR nosí, už mají nějaký ten pátek za sebou. Nejsou tak schopny pokrýt moderní požadavky, které vojáci vyžadují. Přitom inspiraci není v dnešní době problém sehnat a není třeba úplně složitě vymýšlet něco, co jinde spolehlivě funguje.
Poptávka tedy je, a kde je poptávky se zákonitě musí objevit i nabídka. Lidé z Marines-shopu se tak vydali z oblasti prodeje taktického vybavení i do oblasti návrhu a výroby tohoto vybavení. Začali nabízet něco, co tady zatím nikdo neměl. Promyšlené Bojové kalhoty v českém potisku vz. 95. A údajně nezůstane jen u toho…
Jakmile dostanete Bojové kalhoty AČR vz. 95 do ruky, tak na první pohled poznáte, že jsou to trochu jiné „montérky“, než na jaké jste zvyklí z práce. Jako prvního si asi všimnete kapes. Je jich více a jsou rozmístěné trochu jinak. Další věcí, která vás hned zaujme je to, že kromě klasického rip-stopu je na určitých místech použit i elastan. Celkově tyto kalhoty vycházejí z celosvětově oblíbených CP Combat Pants, jen jsou ve vz. 95. Super.
Foto: Elastan v rozkroku je užitečný. / SOLDATO Team
Druhý, detailnější pohled odhalí oproti standardním maskáčům další odlišnosti. Předně je tu kompletně jiný pas. Má zvýšenou zádovou část a velmi dobře vymyšlené obvodové stahování. Knoflík na zapínání nehledejte, ten tu není. Musíte si vystačit se suchým zipem, doplněným v rozkroku klasickým zipem.
Dvojice zadních kapes jsou také na zip, ty přední (které jsou více vpředu, než je zvykem), nemají žádné překrytí. Jsou ale dost hluboké, takže ztráta věcí by hrozit neměla. Dále tu máme na každé straně velké stehenní kapsy, zapínané pomocí dvou plošek sucháče. Nad těmito velkými kapsami jsou menší kapsičky překryté chlopní, které jsou s těmi velkými propojeny. Využití? Uvidíme později.
Protože kapes mají tyto kalhoty opravdu hodně, tak pokračujeme. Další pár kapes nalezneme na přední straně stehen. Jsou poměrně malé a znovu uzavíratelné suchým zipem. Poslední pár kapes nalezneme na dost neobvyklém místě. Spodek nohavic. Kapsičky jsou to znovu menší a znovu uzavřené ploškami suchého zipu.
Od kapes se dostáváme k další vychytávce, která opravdu potěší. Kalhoty mají v oblasti kolen prostor pro vkládání kolenních chráničů. Pokud je nepoužíváte, je otvor překryt zesílenou látkou. Poslední věcí, které si na druhý pohled všimnete, je stahování nohavic. To není nijak sofistikované, žádné gumičky nebo provázky. Pouze obvodové stáhnutí páskem suchého zipu.
Foto: Tohle se stává až příliš často (zaseknutý zip). / SOLDATO Team
Materiálové složené jsme již trochu nakousli. Jedná se o klasickou směsovou tkaninu složenou z bavlny a polyesteru v poměru 50/50, provedení Rip-stop. Jedná se o mezi vojáky známý materiál, který se dobře nosí. V oblasti kolen je pak použit o něco silnější materiál, který by měl být i o dost odolnější.
Elastické panely jsou rozmístěny na místech, kde při určitých činnostech hrozí nějaké přepínání. Naleznete je tak na zadní straně pasu, v rozkroku, nad a podél kolen. Barevné provedení je foliage green a v kombinaci s potiskem vz. 95 nejsou nijak rušivé. Materiál je při natáhnutí opravdu dost pružný, přesto si zachovává pevnost. Je také příjemně prodyšný. Uvidíme, jak to bude časem s mechanickou odolností.
Zdá se, že Bojové kalhoty AČR vz. 95 dodávané Marines-shopem jsou zpracovány v rozumné kvalitě. Nikde se nic očividně nepáře, stehy i jejich ukončení se zdají být v pořádku. Kdy byste čekali vícenásobné prošití (lemy kapes, opasková poutka…), tam ho také naleznete. Zatím tedy spokojenost, jdeme do terénu.
Zkušenosti z používání
Ještě než kalhoty vůbec koupíte, tak je nutné si vybrat tu správnou velikost. Velikosti jsou číslovány klasicky – obvod pasu a výška postavy. U pasu problém není, jeho nastavení je na kalhotách dostatečné. Problém může být u umístění kolenních chráničů. Ty by měly sedět přesně na kolenech, a i když i kolenní oblast se dá výškově nastavit, je dobré si to ohlídat a upřesnit třeba i tyto rozměry.
Foto: I elastan kolem kolen funguje jak má. / SOLDATO Team
Velikost je vybrána a po nějakém tom týdnu čekání (to nebyl náš případ, pro testování SOLDATO teamu byly kalhoty vyrobeny přednostně. Tímto se omlouváme všem, kteří třeba kvůli nám museli na ty své čekat o něco déle…) si kalhoty konečně můžete začít užívat. Před prvním nošením se nebojte je nechat projet pračkou. Možná je to jen pocit, ale nepatrně se srazí a jsou příjemnější na nošení.
Při prvním oblečení si upravíte obvod pasu pomocí dvou pásků suchých zipů a vnitřní pruženky. Systém funguje naprosto dokonale a je opravdu příjemný na používání. Navíc je nastavení obvodově odolné, nic se nepovoluje a vše drží v zafixované pozici. Pokud nosíte pásek, bude se vám hodit informace o rozměrech opaskových poutek. Jejich průměr je 5cm a jsou dosti ploché. Standardní opasek AČR do nich ale dostanete.
Kalhoty zapnete pomocí suchého zipu. Absence knoflíku je na první pohled netradiční řešení, které nevzbuzuje příliš důvěry. I přesto, že se jedná o „jen“ o suchý zip, je spojení pevné. Pokud to navíc pojistíte opaskem, můžete být absolutně v klidu. Časem se vyskytla jedna nepříjemnost. Při rozepínání kalhot a odlepování sucháče se růžky obou panelů začaly mírně odchlipovat. Na vině je jejich přišití, které není až k okrajům. Není to velký problém, ale občas to je nepříjemné.
Poklopec na zip je v pořádku. Jezdec zipu je vybaven cca 5 cm poutkem, není tak problém ho uchopit i v rukavicích. Na to, že vám tam něco čouhá, si zvyknete rychle. Celková délka zipu 15cm. Oblékání i svlékání kalhot je tak rychlé, velmi příjemné a pohodlné bez nějakých záludností.
Foto: No nevím... takhle asi ne. / SOLDATO Team
Kapsy, to je to oč tu běží
Do předních kapes si dáte pár drobností, někdy si tam schováte ruce. Vstup do kapes je téměř vodorovný, bez jakéhokoliv krytí či zapínání. Problém to ale není, kapsy jsou hluboké a tak se potvrdilo, že ani při krkolomnějších činnostech nic nevypadává. Za lemovku této kapsy si většina vojáků zasouvá svůj EDC zavírák. Škoda, že tu není nějaké vyztužení. Zatím je vše v pořádku, časem však může dojít k rozedření lemu látky.
V zadní části se pod elastickou částí (a proto trochu níže než je zvykem) nacházejí zadní kapsy. Využíváte je? Pokud ano, tedy vězte, že s těmito se občas dost navztekáte. Problémem je totiž překrytí zipu, které se až nepříjemně často zasekne do jezdce zipu. Pak s ním ani nehnete a kapsu neotevřete. Navíc je to na místě, kam moc dobře nevidíte, takže zápasení s jezdcem zipu je fakt komické. Stejně jako u poklopce je jezdec vybaven popruhem pro lepší úchop a stejně jako u poklopce, tak i zde ten popruh tak nějak divně čouhá. Funkční to ale je.
Velké stehenní kapsy jsou prostorné, umístěné ze dvou třetin spíše v zadní části. To je trochu omezující například ve vozidle, kdy si na části kapsy sedíte. Záleží dost na obsahu kapsy, jestli vám to bude vadit nebo ne. Kapsa je ve vnitřní části vybavená pruženkou, která je umístěná v přední části. Můžete si tam tak zafixovat třeba obvaz nebo láhev s vodou. Pokud využití nenajdete, tak není pruženka nijak zásadně omezující. Zapínání kapsy na suché zipy je zatím v pohodě.
Jak jsme již zmínily, tak jsou velké stehenní kapsy propojeny s menšími kapsičkami nad nimi. Vlastně to není ani tak kapsička jako spíše horní vývod. Využití? Logicky na něco delšího. Takže pokud třeba jdete na lehko a nesete radiostanici v kapse, můžete si zde vytáhnout anténu a mikrofon. Častěji však asi bude v malé kapsičce umístěný EDC nůž.
Foto: Elastan v zadní části funguje hlavně při předklonu. / SOLDATO Team
Zatím jsme si popisovali kapsy, které jsou více méně standardem i na klasických maskáčích. Teď se dostáváme k tomu, co tak úplně běžné není. Na přední části každého stehna je umístěnamalá kapsa, taktéž se zapínáním na dvě plošky suchých zipů. Při otevření zjistíte, že již od výroby něco ukrývají. V těchto kapsách je totiž schované výškové nastavení kolen. Jedná se o dvojici gumicuků s poměrně masivní, hranatou sponou.
Celé to je vyvedené v horní části kapsy přímo uprostřed. Nastavení kolenní části je sice super a funkční, ale umístění tak trochu zavazí. Při každém vstupu do těchto kapsiček si tam gumicuku s přezkou všimnete. Řešením by bylo umístění vývodu do spodní části kapsy. Takhle alespoň trochu pomůže výměna hranaté a velké přezky za něco přijatelnějšího.
Další věcí je, k čemu tyto kapsičky využijete. Určitě si vzpomenete, že na „celoročních“ maskáčích vz.95 je na levém stehně také kapsa. Ta je však o něco větší. Na bojových kalhotách jsou rozměry každé kapsy cca 10x12 cm. Nejdříve se tam stěhoval standardní all-weather blok. Ten je však trochu delší a kapsu tak nezapnete. Zkusili jsme kapsu druhou a ejhle, blok se tam nevešel ani na šířku. Jedna kapsa je totiž o pár milimetrů užší, chyba výroby...
Nakonec se v jedné kapse usídlil malý all-weather blok, v druhé pak buzola. Při chůzi nijak výrazně nevadí a je vždy pohotově po ruce. Absenci malého poutka vyřešil již zmíněný gumicuk, za který se dá parašňůra buzoly zachytit a tak zamezit její ztrátě.
Foto: Integrované chrániče kolen jsou super. / SOLDATO Team
Poslední maličkost těchto kapes naleznete na její vnější části. Každá z kapes totiž na sobě má dva páry (ne moc) pružných poutek. Jejich využití je pro nás záhadou. Někde se dočtete, že se tam dají nosit lighsticky. No, dají. Ale proč by to někdo dělal. Ani k maskování se poutka moc nehodí. Spíše naopak. Bílé gumičky, které v látce jsou, poměrně výrazně prokukují. Takže pro tyto gumové pásky za nás rozhodně ne. Pryč s nimi.
Poslední kapsy jsou ve spodní části nohavic. I tyto na dva sucháče uzavíratelné kapsy mohou být trochu diskutabilní. Dávat si cokoliv níže než jsou kolena, není pro delší pochody moc příjemné. Po pár kilometrech v nohách vás začne vše hrozně štvát. Někdo mluví o umístění turniketu či obvazu. Upřímně, toto je poslední místo, kam bych si ze spousty důvodů zdravotní výbavu dal.
Takže reálné využití? Na delší pochody jen něco opravdu lehkého. Ideálně třeba náhradní tkaničky. Ty se můžou hodit pro pana Murphyho. Na krátkodobé operace (vyběhnutí z vrtulníku na objekt zájmu, splnění úkolu a rychlý návrat) se tam dá nosit i něco těžšího. Co konkrétně, to už necháme na každém z vás.
Závěrem povídání o kapsách je třeba říci, že každá kapsa je vybavena odtokovým otvorem. Také zapínání na suché zipy zatím funguje u všech kapes. Každopádně je to sucháč a těžko říci, co s ním udělá dlouhodobější užívání. Jinak jsme s rozvržením kapes v zásadě spokojeni, a ty které nevyužijete, vám nijak zvlášť nepřekáží.
Foto: Zadní nastavení chráničů kolen. / SOLDATO Team
Jak se kalhoty nosí?
Po prvním oblečení ucítíte vyvýšený zadní lem. Zpočátku je to trochu nepříjemné, časem si na to zvyknete a nebudete jej vnímat. Samozřejmě, že tam lem není jen tak. Při předklonu se vám díky němu nebude vytahovat z kalhot triko či ubacs. Navíc je v zadní části i elastan, který při předklonu také hraje svoji úlohu.
I ostatní elastany plní svoji úlohu výborně. Jistě se vám již stalo (nebo někomu z okolí), že se vám při činnostech, kdy musíte udělat velkou roznožku, roztrhly kalhoty v rozkroku. Zvláště pokud jste zpocení a klahoty na vás „lepí“. Tomu u těchto kalhot zabraňuje elastan všitý právě v místě rozkroku. I zde funguje skvěle a s kalhoty se dají opravdu provádět psí kusy.
Jaká je jedna z nejtypičtějších poloh při patrolování? Ano, zakleknutí. Existuje pořekadlo: “Když nevím, klečím“. Při kleku dochází u kalhot k velkému namáhání (v tahu) v oblasti kolen. Přesně proto najdeme další elastan právě zde. Při kleku se vám krásně natáhne a odpadá tak neustálé „kasání“ kalhot. Všechny elastany na bojových kalhotách mají tedy svůj účel a všechny fungují parádně.
Když jsme u zaklekávání. Jistě používáte nějaké chrániče kolen. Ale znáte to, při delším pochodu hodně škrtí, neustále sklouzávají a tak je jejich místo mnohem častěji na kotníku než na koleni. Proto někdo vytvořil integrované chrániče, které se tak stávají součásti kalhot. A byl to opravdu znamenitý nápad.
Bojové kalhoty AČR vz. 95 jsou konstruované na chrániče Crye Precision, ale při troše snahy se tam dají dát i neoriginální chrániče. No, ony vlastně i ty originální tam nejdou příliš snadno, musíte si s nimi malinko pohrát. Za odměnu vám však budou opravdu držet a nevypadávat (jak se to občas stává u „homemade“ přešívaných maskáčů). Poté se nemusíte bát zakleknout kdekoliv.
Foto: Využití této kapsičky (u kotníku) je na diskuzi. / SOLDATO Team
Při výběru velkosti jsme mluvili o správné poloze otvoru pro chrániče. Tu navíc můžete upravit hned dvěma způsoby. Za „a“ si povytáhnete chrániče nahoru pomocí gumicuku. To však není úplně pohodlné a příjemné. Praktičtější je způsob „b“, kdy si správnou polohu zafixujete pomocí dvou obvodových pásků v zadní části kolen. Ideální je pak zkombinovat oba způsoby a najít si tu správnou a pohodlnou polohu kolenních chráničů.
Všimli jste si, kolik vojáků si ze standardních maskáčů odstraňuje ve spodní části nohavic stahovací gumičky? Máte to také tak? U těchto kalhot to dělat nemusíte, nejsou tam totiž a kalhoty tak svoji spodní části splývají podél obuvi. Pokud byste přece jen chtěli spodek nohavic trochu stáhnout, můžete to udělat pomocí popruhu se suchým zipem. Většinou jsme však používali kalhoty úplně povolené.
Pár dalších vychytávek: Na předních poutkách jsou plochy suchého zipu. Hádejte na co? Jasně, na opasky typu CQB Rigger´s Belt. Nad předními kapsami jsou malá poutka pro uvázání parašňůry. Její druhý konec si uvážete k čemukoliv v kapse (noži atd.). Standardní opatření proti ztrátě. Pokud právě nepoužíváte kolenní chrániče, je jejich otvor zakryt chlopní a tak je oblast kolen neustále chráněna silnější látkou. Jsou to takové nenápadné, ale praktické maličkosti.
Vydrželi testování?
Po několika týdnech intenzivního nošení kalhoty drží tak jak mají. Na několika místech kolem pasu je mírně „rozčesán“ elastan, což má na svědomí používání bojového opasku. Věc, které se asi nevyhnete. Všechny sucháče zatím lepí bez problému. K roztržení kalhot nedošlo nikde, stejně jako nikde nepovolilo žádné šití. Přesto je jasné, že je to pracovní oděv a nevydrží věčně. Hodně bude záležet na četnosti a náročnosti používání. Náš odhad?
Při občasném víkendovém airsoftu pár let. Při opravdu častém a náročném nošení v práci tak sezónu, maximálně dvě. Ale můžete to být i jinak…
Video: Bojové kalhoty AČR přes noktovizor. / SOLDATO Team
Verdikt
Dlouho jsme je vídali u zahraničních kolegů. Teď je máme v českém potisku vz. 95. Bojové kalhoty se spoustou (jasně, někdy zbytečných…) kapes. A i přes pár zbytečností převažují moderní prvky. Pohodlné provedení pasu, elastické panely v namáhaných místech. To jsou příjemné a funkční doplňky. Co je však hlavní lákadlo a kvůli čemu má smysl nad těmito kalhotami přemýšlet? Integrované chrániče kolen. To je prostě věc, kterou by kalhoty tohoto typu mít měly.
Pravda je, že to stále jsou „jen montérky“. Jenže montérky za 3890,-. Bez chráničů. To už je na uváženou a tuto cenu si musíte obhájit sami. Pravdou ale taky je, že jsou to nejlepší montérky v českém potisku vz. 95, které teď můžete sehnat. A nošení těchto Bojových kalhot AČR vz. 95 v práci je fakt potěšení.
Klady |
|
+ |
Integrované chrániče kolen |
+ |
Funkční elastiny |
+ |
Provedení pasu |
Zápory |
|
- |
Zip zadních kapes |
- |
Zbytečná poutka na předních kapsách |
- |
Cena |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
CerVus Datum: 07.07.2015 Čas: 13:38 |
A nebylo by jednodušší nechat si natisknout potisk na TRU kalhoty? Potažmo si je nechat ušít dle tohoto vzoru. |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz