+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Co nosím v: Bojová balistická vesta
03.04.2018 Přečteš za 9 min. 3 komentářů
Bojová/taktická balistická vesta patří v současné době k naprostému základu vojáka v reálném nasazení. A vlastně i nejen tam. Vesta samozřejmě primárně slouží jako nosič balistiky a chrání vás před střelami a střepinami. To ale není její jediné poslání. Vesta slouží také jako nosič vašeho dalšího vybavení. Jakého a kde? To není až tak jednoduchá otázka. Možností je mnoho a hodně záleží na typu operace. Zkusím vám ukázat jedno z možných řešení.
Jak jsem již říkal, hrozně moc záleží na typu vesty nebo nosiče, na charakteru operace a také na vaší specializaci. To vše dohromady dává mix vybavení, které potřebujete někam umístit. Některé věci jsou však neměnné a berete je tak nějak automaticky na jakoukoliv akci.
Jedná se především o munici. Je jedno, na jaké jste funkci, ale munici budete mít vždy. Jen záleží jaký počet. Pokud se bavíme o zásobnících do primární zbraně, tak u velitele to bude čtyři až pět zásobníků – velitel velí, na střelbu tam má střelce.... No, a ti mají 6 až 8 zásobníků. Samozřejmě se dá i více (zvaž typ operace a typ vesty – opasku). Zásobníky, respektive sumky, jsou umístěny na přední straně vesty a dále na boku vesty v dosahu „slabé ruky". Další sumky jsou na opasku. Kuloměťáci to mají v podstatě totožné – na přední straně vesty mají pouzdra na pásy.
Zásobníky do pistole. Pro většinu vojáků je pistole „postradatelná". Je to záložní zbraň. Dva až tři zásobníky stačí. Sumky jsou buď na opasku, nebo na vestě. Na vestě jsou ideálně buď na sumkách od dlouhé zbraně, nebo v horním prostoru vesty, kde mohou být umístěny horizontálně. Další možností je samozřejmě opasek.
To ale není, co se týká munice, všechno. Nesmíme zapomínat na granáty. Dva "uragány" jsou takový standard, který se nosí. Samostatná pouzdra na granáty mám v dosahu silné ruky, hned vedle sumek na zásobníky. Nebo na opasku, tam se také jedno pouzdro na granát vleze. Samostatnou kapitolou jsou granáty do podvěsného granátometu. Pokud je máš, umístění pouzder může být trochu problematické. Je to o kompromisu. Takže oželíš URG, nějaký ten zásobník a volné místo na opasku i vestě ověsíš granáty do podvěsu.
Fajn, munice a granáty vyřešeny. Další citlivý materiál jsou dýmové granáty. Bylo by fajn, aby každý v družstvu měl aspoň jeden. Takže další pouzdro. A pro specifické akce flash-bang. Další pyrotechnika která se nosí, jsou signalizační dýmovničky. Ty se ale už dají umístit do univerzálního pouzdra.
Tím pádem se dostáváme k dalšímu pouzdru na vestě. To mám umístěné na pravé straně tak, abych se k němu, respektive k jeho obsahu, ještě pohodlně dostal. Zatím nejvíce se mi osvědčilo střední univerzální pouzdro od Warrior Assault System. A co v něm? Spousta nezbytností, které potřebujete mít u sebe, a zároveň nevyžadují své speciální pouzdro. Malé dýmovničky jsem již zmínil. Dále jsou to především navigační pomůcky. GPS a buzola. Pokud je tedy zrovna nemáte na ruce nebo v kapse. Dále nějaké to světlo. Taktická svítilna a čelovka by prostě k výbavě každého měla automaticky patřit. No, a pokud je zrovna nepoužíváte, je fajn mít je v univerzální kapse. Do ní patří i další světelné zařízení – stroboskop. Ale ten už ne každý má, je jich pár na družstvo. A neobejdete se ani bez light sticku. Zelený, červený a IR je základ. Pokud se nevejdou do univerzálky, dají se zastrčit v podstatě kamkoliv za vazbu. Buď za univerzální kapsu, nebo na prsa.
Nezbytností moderního vojáka jsou náhradní zdroje – baterie. Je až k nevíře co všechno už potřebuje elektrickou energii. Svítilny, kolimátor, NVG, DBAL, GPS a v neposlední řadě radiostanice. Myslím, že je fajn mít nějaké náhradní zdroje přímo u sebe ve vestě, ne vždy máte čas sáhnout do batohu. Jestli ho teda zrovna u sebe vůbec máte...
V univerzální kapse je toho už požehnaně, ale místečko na nějaké rychlé jídlo by se mohlo najít. Proteinová tyčka nebo pytlík ořechové směsi udělá v určitých situacích obrovskou radost.
Takže máme sumky na zásobníky, granáty, univerzální kapsu s nezbytnou výbavou. Střed a pravá strana vesty je již plná. Jdeme tedy na levou stranu, respektive na stranu nestřelecké, slabé ruky. Jako první je tam vedle sumek pouzdro na radiostanici. Bez spojení není velení a je již vcelku normální, že nějaké to rádio má každý člen družstva. Ale pravidlem to není. A velitel může mít stanice i dvě. Důležité je mít pouzdro dle typu RDST. Z pouzdra musí jít stanice jednoduše vyjmout v případě výměny baterie, a také by mělo být vidět na displej a ovládací prvky RDST. Pokud na vestě budete RDST mít, téměř jistě se potkáte se třemi zásadními problémy. Vyvedení antény, umístění žabky/mikrofonu a vedení kabeláže. Univerzální návod asi neexistuje. Důležité je, aby tyto věci nepřekážely pohybu, nepletly se do zbraně a celkově vás nijak neomezovaly. Dobrá rada je, aby všechny části RDST na vestě držely a nemuselo se s nimi manipulovat při sundávání či oblékání vesty. Velkým pomocníkem jsou tak elektrikářské pásky, které drží kabeláž na tom správném místě. Někdy je to vcelku oříšek.
Vedle radiostanice ještě většinou nosím IFAK. Zkoušel jsem ho nosit i na opasku, tam mi to ale příliš nevyhovovalo. Možnost to ale je. U IFAKu platí zásada, aby šel od vesty oddělit. Jinak je jeho použití hodně omezené. Jak velký IFAK a co do něj si můžete přečíst ve starších článcích tady na blogu. Ze zdravotní výbavy tu máme ještě dvě položky. Záchranářské nůžky. Ty jsou většinou v molečku poblíž lékárny. A pak samozřejmě turniket. Kam s ním jsem tu už kdysi také psal.
Vesta je už solidně zaplněná a téměř vše potřebné již na sobě má. Ale všechno to rozhodně ještě není. Na přední vrchní část vesty jsem si navykl umístit jednoduchý admin panel. Příliš jsem nepřišel na chuť velkým admin panelům, ale ten malý se mi zdá fajn. Mám v něm základní dokumenty – tabulku spojení, poznámky z rozkazu, SPINSy. Také zápisník a nějakou propisku. A pár dalších drobností, jako třeba rezervní špunty do uší, utěrku na brýle, píšťalku...
Tak, a tím jsme přední část vesty totálně zaplnili. Je tu ale ještě stále pár detailů. Co třeba nůž? Respektive dva. Pevná čepel a multitool. Oba mám nejraději umístěny právě na vestě. Alternativně jdou ale dát i na opasek. Jak to komu vyhovuje. Stejně je to i s pistolí. I když drtivá většina má pistoli na opasku či steheňáku, mít ji přímo na vestě není úplně od věci. Třeba řidiči to tak rádi využívají.
Mám rád na vestě i nějakou karabinu na odložení rukavic nebo i jiných věcí. A hodně problematickou částí je popruh zbraně. Nikoho už snad ani nenapadne nosit zbraň bez popruhu. Ale jaký vzít? Za mě zatím vede dvojboďák, který se dá jednoduše změnit na jednoboďák. A zároveň od něj jde snadno oddělit celá zbraň. Magpul není špatný. Co jsem ale chtěl říci je to, že i popruh se dá do vesty vcelku dobře integrovat. Provléct pod ramenními chrániči. Prostě to vykoumat tak, abyste si nemuseli pokaždé nandávat celý popruh, ale pouze odcvaknout zbraň. Dost to zpříjemní život.
Tak schválně, co na vestě ještě chybí? Raz, dva, tři... Ano. Voda. Bez ní se prostě v boji neobejdete a musíte ji u sebe mít. Za mě je ideální řešení si na záda vesty připevnit pouzdro na hydrovak (pokud není rovnou součástí vesty) a ten tam nosit. Ploché hydrovaky od Source se mi na to zdají naprosto ideální a vcelku si rozumí i s batohem na zádech. Pozor však na vedení hadice s vodou. Znovu by neměla ničemu překážet a nijak vás omezovat. Zároveň ale musí být umožněn průtok vody. I když možností jak vodu na vestě nosit je jistě více, tenhle se mi zdá pro vojenské využití nejlepší.
No, a to je asi tak vše. „Nic víc?" chtělo by se říci. Protože toho opravdu až tolik není, jen základní věci. I tak je vaší výbavy na vestu možná až příliš. Proto je dobré to zkombinovat s bojovým opaskem a vybavení si rozložit. Někdo má raději co nejvíce věcí na opasku, vestu má jen jako nosič plátů a nějakých těch sumek. Jiný zas raději vše na vestě a opasek téměř nevyužívá. Možností je mnoho a je dobré si najít to své řešení. Rozhodně budu rád, pokud se v komentářích podělíte o to své.
Zároveň jsem vůbec nezmiňoval i jiné nosné systémy, především klasické taktické vesty bez balistiky. Nebo postrojáky. Tam už narvete i věci na přežití, „táboření". To je ale jiná kategorie nosných systémů, která v současném reálném bojovém nasazení již téměř nemá místo. Ale jsou výjimky.
Mít správně zabalenou a nachystanou svoji bojovou vestu, to je vizitka každého vojáka. Co potřebuji v boji, mám u sebe na vestě. A může mi to zachránit i život. Co se nevejde do vesty, patří do batohu. Ale o tom zase až příště.
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Laci Datum: 25.05.2018 Čas: 14:11 |
Dostávaj mě ty naše český armádní originály:
|
|
1 0 |
mart Datum: 11.04.2018 Čas: 19:45 |
AZ kulomeťák:
|
|
1 0 |
AZ kulomeťák Datum: 11.04.2018 Čas: 09:36 |
Když píšete o umístnění sumek pro pásy. Jako AZ mám přidělen Uk59.
|
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz