+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Oblečení
Bojové kalhoty ARK1
Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na kalhoty kladeny větší nároky. A u jedné z těchto profesí se z kalhot stává nedostatkové zboží. Kalhoty se stejně jako jiné oblečení vyvíjí. Ne že by se přímo braly ohledy na módní trendy, to ne. Ale co se nosilo před deseti lety, už prostě jen těžko bude vyhovovat. Požadavky uživatelů jsou už trochu jiné. Jiný může být střih, materiály, rozložení kapes, knoflíky...
Foto: ARK1 od firmy ARMED. / SOLDATO Team
A protože jsou vojáci od přírody „hračičkové“, a protože jim málo kdy fasované věci vyhovují, dochází k různým „homemade“ úpravám. Tu něco našít, tu něco odpárat, tamhle dát jiné knoflíky. Možností úprav je spousta, někdy jsou praktické, jindy méně. Důležité je, aby tyto specifické úpravy vyhovovali svému majiteli pro jeho konkrétní účely.
Je však i jiná možnost než si hrát na švadlenu. Koupit už upravené maskáče od specializovaných firem. Ve světě se dá sehnat leccos. Ale málo co ve vz. 95. Ano, český voják by měl (alespoň většinou) nosit i český potisk. Jednotek, které mohou nosit například oblíbený Multicam je opravdu velmi málo. Ještě nedávno byl problém dobré a moderní nepřešité maskáče vz. 95 sehnat. Naštěstí se situace změnila a už si dokonce můžete vybírat z několika modelů kalhot.
ARMED
Jedním z nich jsou kalhoty od společnosti ARMED. Tuto firmu založili a vedou bývalí vojáci. I oni nosili standardní české maskáče. Vzhledem k typu jednotky, ve které sloužili, však nosili i jiné bojové kalhoty. Mohli už tehdy srovnávat a zjišťovat, co je dobré a co ne. Co se pro skutečnou práci hodí a co je zbytečné. A možná už tehdy chtěli změnu.
Ta ale přichází až nyní. V podobě kalhot ARK1 vz. 95. Mělo by se jednat o zcela přepracované kalhoty, které jsou vylepšené o prověřené vychytávky a navíc zbavené o otravné nedostatky, jako špatně použitelné kapsy, odpadávající knoflíky, párající se rozkrok. Alespoň to se dočteme u kalhot ARK1 na stránkách armed.cz.
Foto: Zapínání je návykové. / SOLDATO Team
Kalhoty ARK1 vz. 95 les
Co nám řekne první pohled? Pokud kalhoty na někom uvidíte ve standardním ustrojení, tedy s blůzou, tak si ani možná nevšimnete něčeho zvláštního. Vlastně vidíte docelanormální maskáče v potisku vz.95 v provedení rip-stop. Jenže zkušenější oko hned odhalí několik odlišností. Kdo se trochu vyzná, ten si všimne jiných, větších stehenních kapes v britském stylu s jedním středovým knoflíkem.
Tím to pochopitelně nekončí. Pokud si vezmete kalhoty do ruky, a začnete je zkoumat trochu detailněji, narazíte na spoustu dalších odlišností. Jedna z největších se skrývá v pase. Zapínání je místo knoflíku na suchý zip, knoflíky nenajdete ani v poklopci. Tam jsou nahrazeny klasickým zipem s neklasickou šňůrou pro lepší úchop.
Obvodové nastavení je oproti standardním maskáčům také úplně jiné a mnohem lepší. Dva vnější pásky na suchý zip s vnitřním (tedy schovaným) tahem. To je opravdu výborné řešení, které funguje. Mít možnost nastavit si obvod pasu je super, ale ani na nošení opasku se nezapomnělo. Takže zde jsou oka na provlečení pásku (se standardním rozměrem 5 cm), navíc ta přední jsou vybavena sucháčem pro zajištění komptability s oblíbeným Riggers Beltem.
Když se váš pohled posune o něco níže, narazí na přední kapsy. Ty nejsou nijak kryté, ani se nedají zapnout. Začínají u pasu, odkud se obloukem dostávají téměř do roviny s pasem, od kterého jsou vzdáleny cca 10cm. Do předních kapes je vcelku příjemný vstup. Pokud do nich strčíte ruku, zjistíte, že jsou opravdu dost hluboké (zasahují téměř do poloviny stehenní kapsy) a prostorné. Také si nejspíše všimnete zesílení, které tyto kapsy v jedné třetině mají – zvýšení odolnosti proti potrhání od klipsu EDC zavíráku.
Foto: Výborné je nastavování obvodu pasu. / SOLDATO Team
O něco níže pod těmito kapsami narazíte na další dvojici předních kapes. O něco menších. A hned určitě začínáte přemýšlet, k čemu tyto „nové“ kapsy využijete. No, uvidíme. O velkých bočních kapsách již víme, takže pokračujeme dál.
Kapsy se nepřekvapivě nachází i v zadní části kalhot. Velikost je standardní, peněženka s doklady se do nich pohodlně vejde. Jejich hloubka je přesně na tuto velikost, takže v nich nic nelovíte a nehledáte kdoví kde. Zapínání zadních kapes je řešeno jednou středovou ploškou suchého zipu.
Pokračujeme v detailní prohlídce kalhot ARK1 a sjíždíme dále dolů. Nelze si nevšimnout, že v rozkroku je standardní rip-stop nahrazen elastanem šedozelené barvy. Důvod je jasný. Při mnoha specifických činnostech dochází k namáhání (a velice často i párání) právě v rozkroku. Využitím elastanu v této části riziko rozpárání kalhot v rozkroku minimalizujete.
U kolen bychom málem přehlídli možnost vložení ochrany kolen. Proč přehlídli? Protože se jedná o vnitřní kapsy, jejichž vstup uzavřený suchým zipem se nachází ve spodní části. Hned je jasné, že jsou určeny pouze na měkkou ochranu kolen. Fajn, takže jdeme nějakou sehnat. Naštěstí nemusíme chodit daleko, v Armedu mají chrániče odHelikonu.
Foto: Past na "onehand" EDC. / SOLDATO Team
Mezi koleny a nejspodnější části kalhot už nic zvláštního nenaleznete. Podíváme se tedy rovnou na stahovací systém konce nohavic. Utahování otvorů nohavic je řešeno pomocí „gumicuku“, který je zajištěn pomocí poměrně velkých, hranatých brzdiček v kombinaci s látkovým poutkem. Vcelku zajímavý systém, na jehož využití jsme opravdu zvědaví.
A to je z vychytávek asi vše. Zdá se vám to málo? Nám ani ne, jsou totiž změněny všechny hlavní části kalhot – střih, pas, zapínání, kapsy, knoflíky, spodní utahování. Jestli je to dostatečné zjistíme, jakmile si kalhoty vezmeme do parády. Do lesa, do budov, na stěnu, na padák… Prostě všude tam, kde se v nich budeme běžně pohybovat. Takže…
Zkušenosti z používání
Při přebírání kalhot ve vyškovském Armedu jsem nejdříve řešil dilema, jestli si vzít kalhoty o něco větší, volnější, nebo raději přesně na tělo. Ty se mi ale už zdály dost těsné. Po dlouhém (a dlouhém…) vybírání a zkoušení nakonec zvítězily kalhoty o něco volnější. Hned jsem je prohnal pračkou v naději, že se nějak „smrsknou“, což se ale alespoň subjektivně nestalo. Takže stáhnout obvodové nastavení téměř na maximum a jde se makat.
Zapínání na suchý zip není moc obvyklé, ale velmi příjemné a dá se říci návykové. Obavy o rozlepování sucháče v těchto místech můžete hodit za hlavu. A pokud by se tak přeci jen časem stalo, výměna této části by nepředstavovala žádný problém. K zapínání patří i poklopec, který je opatřen zipem. Na jezdci se nachází poměrně dlouhá šňůra, kterou si však upravíte dle svých preferencí. Přesto vám tam však stále kus bude čouhat a možná bude chvíli trvat, než si na to zvyknete. Je to však vyvážené pohodlným rozepínáním i v rukavicích. To se na patrole hodí.
Foto: Standardní pohled v IR spektru. / SOLDATO Team
Obvodové nastavení kalhot ARK1 je výborné. Při oblečených kalhotách si přímo na těle nastavíte ideální velikost pasu stáhnutím, upevníte sucháči a hotovo. Vše pevně drží a nic se ani při náročných činnostech nepovoluje. Navíc je díky vnitřní gumě stále zachována elasticita, takže nemáte v pase svíravý pocit. Tohle se opravdu povedlo.
Poutka jsou standardní a není jim co vytknout. Běžné taktické opasky jimi bez problému provlečete, také suchý zip na předním poutku se pro konkrétní typ opasku hodí. Problém není ani v kompatibilitě s opaskovými pouzdry. Používané typy (pádlo, dvě přezky) se na opasek vlezou a opasková poutka jim nezavazí.
Kalhoty jsme nosili jak při patrolování, tak například i při lezeckém výcviku na stěně. Při obou těchto činnostech dochází k namáhání švů a látky v místě rozkroku. Zaklekáváte, zvedáte vysoko nohy. Asi každý už díru v rozkroku zažil. I když nezabírá příliš mnoho plochy, tak elastan v ARK1 funguje a možnost rozpárání úspěšněeliminuje. Jen vnitřní šev mohl být hladší, protože takhle se občas stalo, že některé testery dřel při delší činnosti do vnitřních částí stehen. Standardním řešením jsou delší nohavice trenek.
Věc, na kterou asi mezi vojáky není jednotný názor, je stahování spodní části nohavic. Určitě jste si všimli, že spousta vojáků na svých maskáčích stahovací gumu „vypreparuje“ a má nohavice volně. Hlavní výhoda je v tom, že vám kalhoty nebudou stále vylézat nad boty. Jiní si však raději gumu ponechají, popřípadě ji nahradí parašňůrou, kterou poté spodek stáhnou. Tedy, každému co jeho jest.
Foto: Znáte to, když musíte, tak musíte... / SOLDATO Team
Dobré je, že i na ARK1 si můžete vybrat, jestli chcete spodek volný či stažený. To je pozitivní zjištění. V obou případech zjistíte, že jsou kalhoty ve spodní části širší, volnější, než jste zvyklí. Spodek nohavic tedy není typu „mrkváče“, ale má spíše pytlovitý tvar. Při stáhnutí se zdá být vše v pořádku. Volný konec zastrčíte pod nohavici, která ho svým stáhnutím vcelku spolehlivě drží. I když utahování funguje, je trochu těžké si na celý systém zvyknout.
Horší to je, když chcete mít spodek nohavic volný. Při povoleném stavu máte dole stále něco, co nechcete – očko gumicuku, a to není moc šťastné. To, že se očkem zachytíte za nějakou větev v lese, či drát v baráku nelze vyloučit. Zvlášť když s vámi neustále chodí pan Murphy. Také poměrně velká plastová brzdička, která je nepříjemně hranatá, vám na tváři úsměv nevykouzlí.
Co s tím? Možná, kdyby byl celý systém vnitřní, a ne vnější, tak by to celému řešení výrazně prospělo. Další možností, která je jednodušší, je prostě gumicuk vytáhnout a mít konce nohavic zcela volné. Pokud vám tedy volné nohavice nevadí, je po problému. Poslední možností je se s Armedem domluvit, a nechat si udělat spodek jiný.
Jak se nám v praxi osvědčily kapsy? Začneme u těch nejvíce viditelných. Stehenní kapsy jsou větší, než jste zvyklí. Je také vidět, že při jejich umístění někdo přemýšlel. Jsou totiž posunuté více k předním částem stehen (a také o něco výše), takže když sedíte, materiál v nich nepřekáží. Navíc se do kapes dobře dostanete právě v sedě (výborné ve vozidle).
Foto: Malé kapsy jsou super, třeba na buzolu. / SOLDATO Team
Zapínání na jeden velký knoflík, tzv. britský způsob, je poměrně oblíbený. Oproti britskému modelu jim ale chybí „překrývací“ vnitřní chlopeň. I díky tomu máte pocit, že máte rohy kapsy nezapnuté a že něco ztratíte, ale je to opravdu jen pocit. V reálu to nehrozí. Co však hrozí, že vám budou rohy chlopně časem nepříjemně odstávat. Ne však nějak výrazně. Tomu se asi nijak nevyhnete a problém je to jen estetický.
Tyto velké kapsy jsou dvojitě skládané, při prázdném stavu tak nijak zvlášť nevyčnívají. Zároveň se ale dokážou dostatečně „nafouknout“ a pojmout hodně věcí. Kapsy mají uvnitř jednu užitečnou vychytávku. V přední třetině je všitý gumový pásek pro fixaci některého vybavení. Třeba pro nošení obvazu pěkné řešení.
Předním kapsám není co vytknout. Prostorné, s ideální vzdáleností od pasu a příjemným vstupem. Překvapivá je jejich hloubka. Na první pohled se může zdát, že zesílení v jejich krajní části je dobrý nápad. Nápad to dobrý je, ale mohl být proveden jinak. Současné řešení, kdy jsou na sobě dvě látky (a mezi nimi prohlubeň), totiž skýtá pro klips vašeho nože past, do které se při zasouvání možná chytí.
Mnohem lepší řešení je tuto namáhanou část kapsy překrýt obloukovitě. Přímo nad okrajem přední kapsy se nachází malinké očko pro upevnění parašňůry. Ta tak vede nejkratší možnou cestou do kapsy, kde si na ni můžete navázat třeba právě nůž a pojistit ho tak proti ztrátě.
Foto: Elastický rozkrok je k nezaplacení. / SOLDATO Team
Pod předními kapsami se nachází dvojice dalších předních kapes, či spíše kapsiček. Jejich hloubka je cca 13cm, šířka asi 10cm. Nejsou nijak uzavíratelné. Už víte co do nich? Vcelku se osvědčily na uložení osmy či karabiny při slaňování, místo v jedné si našla i buzola, kterou tak máte po ruce.
Dále se dají dobře použít pro nouzové nošení či odložení zásobníků. Ani nošení EDC zavíráku v nich není úplně marný nápad. Sečteno a podtrženo, pokud je nevyužijete, nijak vám nepřekáží. Naopak se mohou hodit jako rychlé odkládací místa pro různé drobnosti. Celkově jsou tyto kapsičky příjemným doplňkem velkých kapes.
Nyní se dostáváme k věci, která nás u ARK1 trápí asi nejvíce. Kolena. Současný trend je poměrně jasný. Vkládací nákoleníky Crye Precision jsou momentálně asi tím nejlepším řešením. Spojují výhody obou typů nákoleníků – měkké integrované a tvrdé připínací. Pokud se tedy bavíme o „taktických bojových“ kalhotách, měly by mít možnost integrace právě těchto nákoleníků.
Ne že by ARK1 nedisponovali žádnou možností ochrany kolen. To určitě ne. Lze použít měkkou ochrannou vložku, kterou ze spodní části do prostoru kolen vložíte. Rozhodně je to lepší než vůbec nic. Dá se i říci, že do lesa vám toto řešení stačí (tedy do té doby, než si prudce zakleknete na nějaký kámen či vystouplý kořen). Dle našeho názoru se ale jedná o polovičaté řešení a je to trochu škoda. Naštěstí i zde existuje možnost si nechat udělat přímo od Armed.cz kapsy pro chrániče Crye Precision, a určitě to doporučujeme.
Foto: Tohle by šlo i lépe. / SOLDATO Team
Po cca tříměsíčním nošení lze odhadnout kvalitu i odolnost kalhot ARMED ARK1. Zde zatím nelze nic vytknout. Švy drží tak jak mají, v namáhaných částech je vícenásobné prošití. Dvojitá látka se nachází v oblasti zadku a kolen, tedy přesně tam kde je potřeba. Zvolený rip-stop materiál je osvědčený a na nošení příjemný.
O maskování se nemá cenu příliš bavit. Některými vychvalovaný, jinými zatracovaný. Ale je náš, maskovací potisk vz. 95. A pokud ho musíte nosit, není co řešit. Třeba zmínit, že se ARK1 dělají i v pouštním maskovacím vzoru a také v Multicamu. Jen pro jistotu jsme prověřili kalhoty i v IR spektru (jak s přísvitem, tak i bez). Zásadní problém jsme neviděli.
Nejvíce se ARK1 osvědčily v lese při klasické zelenétaktice. Zde se až na spodní upínací systém opravdu osvědčily. Navíc se to v lese dá jakžtakž přežít i bez plastové ochrany kolen. Do kamenitého prostředí či na CQB bychom si je ale v této konfiguraci asi nevzali. Nebo jen s nasazenými plastovými chrániči, kterým se však už raději vyhýbáme.
Foto: Stehenní kapsa má dobrou pozici. / SOLDATO Team
Verdikt
Zajímavá náhrada standardních a letitých maskáčů vz. 95, která je nenápadná a přesto skýtá mnohá vylepšení. Takové jsou kalhoty ARK1 z dílny armed.cz. Oproti standardu, na který je většina z nás zvyklá, mají především mnohem, mnohem lepší pas a zapínání. Také elastický rozkrok a dobře provedené stehenní kapsy posouvají tyto kalhoty o třídu výše. Co ale naopak tento model degraduje, je provedení kolenní části. Škoda nemožnosti vložení tolik oblíbených CP chráničů.
Nejedná se o přešité maskáče, ale o zcela nově vyvinuté kalhoty. I tak ale může být cena 2831,- pro někoho přehnaná. Přesto, že se jedná o nové a svým způsobem moderní kalhoty, oblíbenost si spíše najdou u vyznavačů old school provedení. Při dlouhých bojových patrolách v lese, s klasickými postrojáky a těžkým báglem na zádech, si tito vojáci budou kalhoty ARK1 pravděpodobně nejvíce užívat.
Klady |
|
+ |
Provedení pasu |
+ |
Elastický rozkrok |
+ |
Malé přední kapsy |
Zápory |
|
- |
Nemožnost integrace tvrdých chráničů |
- |
Systém stahování nohavic |
- |
Cena |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
Petr091 Datum: 08.07.2017 Čas: 16:19 |
V jakém maskování je vesta na první fotce ? Je to a-tacs fg? |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz