Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Karimatky Klymit

Datum přidání 30.06.2015   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 13 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Co je na každé patrole důležité? Spousta věcí, jasně. Správná orientace, maskování, dodržování SOP, splnění úkolu atd. atd. atd. Na co se ale občas hlavně při dlouhodobém patrolování zapomíná? Na kvalitní odpočinek. A proč zapomíná? Protože času je opravdu málo a úkolů opravdu hodně. Každopádně každý kdo to zažil, tak ví, že kvalitně si před dalším pochodem/úkolem odpočinout je životně důležité a k nezaplacení.

Karimatky KlymitFoto: Zleva - Klymit Static V Luxe, Klymit Inertia X Frame Recon, Klymit Static V / SOLDATO Team

 

Ke kvalitnímu odpočinku potřebuji pár věcí. A teď nemám na mysli čas, klid a bezpečnost. Mám na mysli spacák, ždárák a karimatku. Co z těchhle tří věcí ponesete s sebou, bude záležet především na povaze patroly. Ne vždy budete mít čas je vůbec použít. Ale jestli si opravdu chcete pořádně oddáchnout, tak tohle je ideální a základní kombinace. No, a protože každý zkušený voják-zálesák ví, že nejhorší je chlad od země, tak dnešní recenze bude právě o izolaci. Tedy o karimatkách.

 

Jen v rychlosti. Karimatky asi každý zná. Je to izolační vrstva mezi vaším tělem a studenou zemí. Jednoduše se dají rozdělit na pěnové a nafukovací. Každý tento typ má svoje výhody a nevýhody. Co by nás tedy v případě karimatek mělo zajímat? Předně izolace. Proto přeci karimatku máme, že ano. Jenže s kvalitou odizolování jdou ruku v ruce další vlastnosti, které by nás měly neméně zajímat a podle kterých si budeme vybírat vhodnou karimatku právě pro nás.

 

Musíme tedy myslet i na skladnost, hmotnost a odolnost. Jinými slovy. Pokud chci co nejlepší izolační vlastnosti, tak to asi nebude lehká a skladná karimatka. A na druhou stranu pokud chci opravdu to nejlehčí a nejskladnější, nemohu očekávat super odizolování.

 

Karimatky Klymit

V našem testu se podíváme na tři nafukovací karimatky Klymit. Tedy na karimatky od americké společnosti, která se na problematiku izolace v outdoorovém prostředí úzce specializuje. Tato společnost odmítá tradiční přístupy a naopak neustále zkouší něco nového, netradičního. A na jejich výrobcích je to opravdu vidět.

 

Karimatky Klymit nám doporučil armyshop ARMED, který je u nás nabízí. A na doporučení někoho, kdo má zkušenosti s reálným nasazením v akci my slyšíme. V testu se nám objevily tři karimatky, které by měly splnit jak požadavky na skladnost, tak i požadavky na izolaci. Samozřejmě každá jinak a po svém.

 

3x Klymit

Máme tu tedy tři modely nafukovacích karimatek. Stejný výrobce, a přesto jsou karimatky jinak pojaté. I když pravda, že dvě z nich jsou si velmi blízké. Pojďme si tedy v rychlosti představit jednotlivé námi testované modely karimatek Klymit: Inertia X Frame Recon, Static V a Static V Luxe.

 

Než se však podíváme na jednotlivé rozměry, řekneme si něco o materiálu, ze kterého jsou karimatky vyrobené. Ten by měl být totiž u všech tří karimatek stejný - 75D Polyester. Jenže pohledově je zpracování X Frame Recon odlišné. Materiálu chybí výrazné mřížkování, které je u obou Staticů výrazné. Jinak je materiál na omak příjemný. Dobré je, že pokud dojde ke kontaktu s vodou, tak samozřejmě nenasákne, a poměrně rychle uschne.

 

Karimatky Klymit

Foto: Klymit Inertia X Frame Recon je už hodně úzká. / SOLDATO Team 

 

Klymit Inertia X Frame Recon

Nejzajímavější z karimatek Klymit. Na první pohled se jedná o minimalistický model. A to jak ve složeném stavu, tak i ve stavu rozloženém. Nejde si nevšimnout, že není celistvá. Při její konstrukci se vycházelo z mapy těla, a tak je materiál karimatky jen na místech, kde by se tělo dotýkalo země. Na ostatních místech jsou díry.

 

Díky tomuto řešení je hmotnost karimatky 300 gramů (s obalem) a sbalená se vám vejde do boční kapsy od maskáčů. Rozměry po nafouknutí jsou přitom dostatečné: 180 cm délky a necelé 4 cm tloušťky. Jen šířka 45 cm je trochu menší, než by se nám líbilo. Testovaná karimatka byla v pískovém provedení, ale jsou možné i jiné barevné kombinace.

 

Klymit Static V

Velikostně klasická karimatka – 183x59 cm s tloušťkou 6,4 cm. Hmotnost cca půl kila už klasická není, je totiž dost nízká. A jak vypadá sbalená? Pro představu, víte jak velká je litrovka od Nalgene? Tak asi tak. Samozřejmě záleží na pečlivosti sbalení. Barva tohoto modelu je z jedné strany šedá, z druhé zelená. Ale ne khaki, spíše taková světle travnatě zelená. Naštěstí se dělá i v přijatelnějším kamuflážním zbarvení.

 

Klymit Static V Luxe

Největší z testovaných karimatek Klymit. Je to taková karimatka skoro pro dva. Nebo pro toho, kdo se hodně a často převaluje. Zajímavé je srovnání rozměrů v rozloženém a složeném stavu. Protože rozložená karimatka je opravdu maxi – 193x76x7,6 cm. Přitom složená není až zas tak velká, jedná se o váleček 11x20 cm. Hmotnost bez obalu je udávána 750 gramů. Barva šedá.

 

Zkušenosti z používání

Při testování jsme karimatky srovnávali při nejpoužívanějších činnostech a v pro nás nejzásadnějších parametrech. Zajímala nás nejen hmotnost a velikost zabalení, ale i rychlost rozložení či rychlost nouzového složení. Samozřejmě jedna z nejdůležitějších kritérií byla izolace, protože hlavně pro to si karimatku berete.

 

Sbalený stav

Při zabalení jsou všechny tři karimatky opravdu velmi malé. Je jasné, že vítěz zde bude X Frame Recon, ten je opravdu miniaturní a nezabere vám v batohu téměř žádné místo, stejně jako ho ani neucítíte. Samozřejmě je to na úkor něčeho, o čemž si řekneme později. Static V a V Luxe se od sebe při pečlivém zabalení až tolik neliší, přesto je V luxe v této kategorii na posledním místě. Celkově se dá říci, že velikost ve sbaleném stavu je u všech tří modelů příjemným překvapením a pro každého, kdo karimatky viděl, i trochu šokem. Pozitivním.

 

Karimatky Klymit

Foto: Static V se ukázala jako ideální volba. / SOLDATO Team

 

Rychlost rozložení

Pro nás velmi důležitá vlastnost. Pokud jste na patrole, nemáte nikdy dost času. Nemáte tedy ani čas na to, abyste si hráli x minut s přípravou místa ke spánku. Proto jsme rádi, že jsou karimatky nafukovací, a ne samo nafukovací. Vytáhnutí z přepravních obalů je dílem okamžiku u všech tří. Poté začne foukání. Pochopitelně záleží i na objemu plic, takže údaje berte jako takový průměr. A vyšlo nám to takhle: X Frame Recon 4 vdechy, Static V 13 a V Luxe 25 vdechů.

 

Je tu i několik zvláštností. U X Frame Reconu je možnost dofouknutí balónkem. Dosáhnete poté opravdu tvrdé podloží. Jen plícemi byste to takhle nedali. Static V Luxe má zase dva nafukovací ventily, takže můžete foukat s buddym a nafukování se výrazně urychlí. Pokud jste sám, nezapomeňte druhý ventil uzavřít, jde to pak lépe…. Static V není v této oblasti zvláštní ničím. Při nafukování se nám osvědčilo po každém vdechu zatlačit na ventil, tím ho zajistit a zamezit unikání vzduchu. Po nadechnutí pak stačí zuby ventil povytáhnout a vdechnout další objem vzduchu.

 

Když jsme u nafukování, tak zmíníme i samotné nafukovací ventily. Ty mají zajištění, které se ovládá tak, že na ventil zatlačíte a otočíte. Vše je na ventilu názorně napsané a ošipkované. Pokud chcete karimatku vypustit, stačí ventil otočením uvolnit a povytáhnout. U X Frame Reconu s tím byl hodně velký boj. „Odemčení“ ventilu bylo někdy dost obtížné a chvílemi jsme si nebyli úplně jisti, jestli je vše v pořádku. U obou Staticů to šlo výrazně jednodušeji.

 

Pohodlí při spánku

Zkoušeli jsme standardní sestavu, tedy karimatka, na ní žďárák se spacákem. (ždárák US, spacák letní Carinthia). Vítěz byl jasný. Nejlíp se vyspíte na V Luxu. Celková velikost a tloušťka této karimatky je prostě pro pohodlí spánku nepřekonatelná. Jenže ani Static V nezůstává pozadu. I zde je komfort vynikající, a to i na čistě kamenitém, tedy k zádům dost nepřátelském povrchu. Zároveň je dostatečná jak délka, tak i šířka této karimatky.

 

Komfort u X Frame Reconu se těžko popisuje. Pravdou je, že když na Reconu ležíte, tak zem necítíte. Jenže musíte ležet jen na zádech. Navíc je Recon opravdu úzký, takže ruce se vám na něj nevejdou. Jak už bylo řečeno, tohle je daň za hmotnost a velikost při složeném stavu. Pokud by ale byla alespoň o něco širší, tak by se to na sbaleném stavu podepsalo jen minimálně, zato komfort by se asi zvýšil o hodně.

 

Karimatky Klymit

Foto: Na Klymit Static V Luxe máte místo pro dva.  / SOLDATO Team

 

Záměrně se v této recenzi nebudeme bavit o tepelném koeficientu. Hodnota R1,3 u Staticů stejně většině lidí asi nic neřekne. Důležitější je celkový tepelný pocit. A ten je výborný. Klymit Static V i V Luxe mají totiž unikátní šípovitou V konstrukci. Díky tomu vás izoluje jak vzduch v karimatce, tak i vzduch mezi jednotlivými žebry. Právě díky této konstrukci je dosáhnuto i minimalistických rozměrů po zabalení. Je to promyšlené a funguje to.

 

X Frame Recon. Komfort nic moc, ale karimatka vás díky body mappingu od největší zimy odizoluje. I když máte pod určitými částmi těla volný prostor, tak chlad až tolik nevnímáte. Mezi tělem (respektive žďárákem) a zemí se vám bude držet vzduch, který i zde plní funkci jakéhosi izolantu. Má se jednat o třísezónní karimatku, ale studené podzimy by asi už byly hodně na hraně.

 

Další možností, kterou někdo využívá, je dát si karimatku přímo do spacáku. Nebo do žďáráku. I když tento styl není příliš vhodný (karimatka poté tak úplně nefunguje a zároveň vám ubírá místo ve spacáku), tak jsme jej vyzkoušeli. Recon i Static V se do žďáráku vejdou. V Luxe se tam vejde tak tak, ale už se tam asi nevejdete vy se spacákem.

 

Odolnost

U nafukovacích karimatek se jedná o velmi důležitou vlastnost. Zvláště v military prostředí. Už jsme říkali, že většinou nemáte čas si „stlát“, tedy odhrabávat ostré šišky, kamínky atd. Navíc se většinou ke spánku chystáte ve tmě, v lepším případě pod červeným světlem nebo noktovizorem. Realita je taková, že si najdete nějaké místo, tam možná odkopete pár větví, rozhodíte karimatku a ležíte. Zde mají navrch klasické pěnové karimatky, které jsou de facto nezničitelné.

 

Respektive jsou zničitelné, také se propíchnou. Jenže na jejich funkci to nemá až takový vliv. Pokud ale propíchnete nafukovačku, tak se vám prostě vyfoukne a izolace je pryč. Výrobci to samozřejmě vědí. I proto je součástí balení každé karimatky Klymit sada na lepení. To je sice fajn v kempu. Na patrole se vám asi dírku ani nepodaří najít, natož abyste měli čas ji lepit. Pokud se do toho přeci jen pustíte, tak je lepená záplata cca po 15 minutách zaschlá natolik, že se dá karimatka nafouknout.

 

Karimatky Klymit

Foto: I když poražený, Klymit Inertia X Frame Recon je opravdu miniaturní.  / SOLDATO Team

 

To jsme ale trochu předběhli. Jak je to tedy s odolností u testovaných karimatek? U Static V i V Luxe žádný problém. Tím nechci říci, že se nedají propíchnout. Jen se nám to při testování nestalo. Určitě je vhodné se k těmto karimatkám chovat ohleduplněji než ke klasickým pěnovkám. Alespoň minimální čas zkuste přípravě místa obětovat, a tím riziko propíchnutí minimalizovat. Bez toho to prostě u nafukovaček asi nejde.

 

S X Frame Reconem byly trochu jiné trable. Začalo to tím, že se nám začala hned od začátku karimatka vyfukovat (cca do čtyř hodin od nafouknutí byla prázdná). No, ale testování i přesto pokračovalo. A interval od nafouknutí po samovolné vypuštění se zkracoval. Takže začalo namáčení a hledání díry. Našly se ve středové části. Velmi malé. Dvě na spodní straně, jedna z horní strany. Jen jsme vůbec netušili, jak se tam ocitly. Žádné vyloženě „nebezpečné“ činnosti jsme s karimatkou ještě nedělali.

 

Došlo tedy k zalepení, přezkoušení těsnosti a vše se zdálo být ok. Další noční akce. Nafouknutí karimatky Recon, uložení na krásný travnatý povrch, zalehnutí v cca 23:30 a rychlé usnutí. Vše fungovalo skvěle. Tedy až do cca 00:30, kdy jsem se probudil chladem od země a zjistil, že je karimatka vyfouklá. Ještě že byl po ruce Static V… Další den nastalo hledání díry. Našla se. Jenže nešlo o propíchnutí, ale o jakési povolení sváru. Těžko říci, jestli jsme měli vadný kus nebo je to opravdu špatný materiál, každopádně v testu odolnosti karimatka Klymit Inertia X Frame Recon totálně propadla.

 

Skládání karimatky

Posledním okruhem testování bylo skládání karimatek. A to jak klasické složení, tak i rychlé - nouzové „zmuchlání“. Při klasickém balení se nevyskytl žádný problém. Vzduch se poměrně snadno vytlačí ven, samotné rolování je pak bez problémů. U V Luxu hodně pomáhají dva ventily.

 

U rychlého zmuchlání se dostavily očekávané výsledky. Nejrychleji jsme zmuchlali Recona, a to za 14s. Poté Static V za 32s a V Luxe na poslední příčce s časem 38s. Časy jsou to opět průměrné a orientační. Po rychlém zmuchlání nejsou rozměry karimatek nijak závratné a nic nebrání tomu je strčit do nějaké kapsy batohu, kde si počkají na správné složení.

 

Karimatky KlymitFoto: Vítěz testu - karimatky Klymit Static V / SOLDATO Team

Verdikt

Klymit Inertia X Frame Recon

Netradiční karimatka s velkým očekáváním. Potřebujete-li maximálně ušetřit na hmotnosti a místě v batohu, a zároveň víte, že na spánek zas tolik času nebude, můžete ji zkusit. Zkusit za 2146 Kč.

 

Je to spíše karimatka na nouzové použití. Pokud vám tedy bude fungovat (a vyhovovat), může jít o opravdu zajímavou alternativu ke klasickým karimatkám. A i když téměř ve všech kategoriích s přehledem zvítězila, tak ve dvou možná nejdůležitějších – odolnost a pohodlí při spánku – to Klymit Inertia X Frame Recon projela. Velká očekávání tedy alespoň u nás nenaplnila.

 

Klady

+

Skladnost

+

Hmotnost

Zápory

-

Odolnost

-

Komfort při spánku

-

Izolační schopnosti

 

Hodnocení Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Klymit Static V Luxe

Na této karimatce není nic vyloženě špatného. Jen je pro naše účely zbytečně velká. A s tím souvisí i trochu delší doba potřebná k nafouknutí. Pokud však hledáte komfortní karimatku na kempování pro rodinu, tak není nad čím moc přemýšlet. Tedy kromě ceny 2951 Kč, nad tou se asi zamyslíte. Největší z testovaných karimatek obsadila druhé místo.

 

Klady

+

Komfort při spánku

+

Izolační schopnosti

Zápory

-

Pro military zbytečně velká

-

Oba potřebná k nafouknutí

-

Cena

 

Hodnocení Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Klymit Static V

Relativně lehká, při složení malá karimatka. Přitom po rozložení nabízí standardní velikost a výborný komfort při spánku. Také odolnost (na to že je to nafukovačka) se zdá být v pořádku. Jenom barvu bychom asi zvolili jinou, než tu, kterou jsme měli při testování. Při tom, co tato karimatka nabízí je cena 1878 Kč přiměřená. Pokud tedy víte, že chcete nafukovací karimatku, zdá se býti Static V velmi dobrou volbou.

 

Úsloví „zlatá střední cesta“ se v této srovnávací recenzi a u této karimatky beze zbytku naplňuje. Vždy je to o kompromisech a o tom najít ideální poměr mezi všemi vašimi (mnohdy protichůdnými) požadavky. My máme jasno a karimatku Klymit Static V bychom si na patrolu v klidu vzali. Ovšem v provedení Camo.

 

Klady

 +

Komfort při spánku

+

Velikost při zabalení

+

Rychlost nafouknutí

Zápory

-

Barva testovaného modelu

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny Klymit Static V doporučují

 

Šarže Kvality 

 

 

ARMED 


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tomas007 Datum: 11.12.2017 Čas: 23:49

Momentálně se mi podařilo zakončit všechny roční období s Klimyt static V luxe...dojmy...izolace od zeme naprostá spokojenost i v záhrabu při - 20. Zbalitelná v podstatě kamkoliv, váhově odpovídá velikosti a komfortu, který nabízí. A ano opravdu se na ní vyspí i dva lidi. Od pohledu ideální řešení:) Ale...
Nafouknutí není tak rychle jak se může zdát, když ostatní už zapínají spacáky, vy ještě nafukujete.
Když pořádně zaprší a špatně se natáhne basha a začne na Klimytku pršet stane se z žebrování celkem slušný bazén, to stejné se stane při neopatrném pohybu v záhrabu, kdy sníh v noci roztaje. A ráno zmrzne. Při delším pobytu na sněhu v nízkých teplotách bohužel velmi rychle dochází k zamrznutí ventilku. Odpadá tím starost o to jak rychle se dá nafukovačka v takovém počasí zabalit, vyfouknout ji jde jen po několika teplých vdechnutí. Bohužel po pár dnech v teplotách pod -10 dojde i k zmrznutí nakondenzované vody uvnitř. A při pokusu o rozbalení zmrzlé nafukovačky ztrácíte drahocený čas ke spánku.

Shrnutí: ideální řešení, absolutní spokojenost a doporučení (bohužel, ale ne pro taktické účely a pobyt na sněhu)

avatar
mart Datum: 05.07.2015 Čas: 11:55

Reccol:
Souhlas. V chladnějším počasí je to o něčem jiném.
Ale šlo mě trochu o něco jiného. Určitě jsou neoair s větším R value. A určitě to bude v zimě poznat. Ale vždy je to něco za něco. Taky jsou ve sbaleném stavu větší. Doba potřebná k nafouknutí a rychlému sbalení bude taky nesrovnatelně delší. Cenu netřeba ani zmiňovat...
Takže do kempu nebo podobně, kde se nespěchá, ano. Ale je to také vhodné na patrolu? TO už je na zvážení každého soudruha ;-) .

avatar
Reccol Datum: 03.07.2015 Čas: 14:09

Mart:
Je to individuální, ale v chladnějším počasí jsou třeba 2 stupně rozdílu poznat. A fakt je zřetelnej rozdíl, když si lehneš třeba na tuhle Klymitku nebo nějakou z teplejších Neoair, který maj tu R value skoro 6. V létě to je celkem fuk, ale ta hodnota fakt smysl má, aspoň orientačně.
Klymit samotnej bych si v zime fakt nevzal, podobnou věc jsem udělal jen jednou.

avatar
CerVus Datum: 03.07.2015 Čas: 09:15

Tak jasně je to slabá nafukovací matrace, takže se od ní nedají čekat dobré thermální vlastnosti. To ale vyřeší termofolie nebo nějaká slabá pěnovka.

avatar
Ngarem Datum: 02.07.2015 Čas: 20:24

Ahoj. Co jezdím ven, tak jsem vyzkoušel spaní na kusu izolace z koupelnového lina (Izomila), pěnové karimatky, rakouské horolezecké karimatky (dovezené v r.1982), izofólie Alumate, zakázkově vyrobené houpací sítě+celty, turistické nafukovací karimatky (1. ucházel vzduch od začátku, 2. po 1/2 roce ježdění). Vloni koupenou Hammock Grand River (https://www.facebook.com/Hammock.Cz) bych už nevyměnil.

avatar
mart Datum: 02.07.2015 Čas: 19:12

Reccol:
Hmm, že je ta hodnota nízká je pravda. Otázka je, nakolik ta metodika je vypovídající.
Porovnáváno s Thermarestem R2,2 a pocitově bez rozdílu...

avatar
mart Datum: 02.07.2015 Čas: 19:08

CerVus:
No, my jsme to v klidu riskli. A výsledek?
Žádné ucházení se nekoná. Navíc jsme přitom zjistili, co už jsme před tím tušili.
StaticV se dá použít jako nouzový vor... ;-)

avatar
Cabo Datum: 02.07.2015 Čas: 10:53

Pak se dá pořídit ještě INSULATED STATIC V RECON ta má R-value 4,4 a váha je 712g i s obalem.

avatar
Reccol Datum: 01.07.2015 Čas: 19:39

Nemyslím si, že je dobrě vynechávat R value. Je s tím seznámen každý, kdo se byť jen trochu o outdoor zajímá a je jedním ze základních způsobů porovnávání karimatek - a u Klymitu je ta hodnota prostě mizivá.
Ale Static je celkem fajn 2,5 sezonní karimatka, to jo.

avatar
CerVus Datum: 30.06.2015 Čas: 20:47

fenri: Vždyť tam ta V sklidila chválu.

avatar
Roland Datum: 30.06.2015 Čas: 19:53

co jezdíme ven (hory zima/léto) tak jediné karimatky co vydržely jsou thermarestky

mají jen dvě nevýhody - když ji necháte na sluníčku (i za sklem auta), tak se může "vypálit" - odlepí se horní vrstva od pěny a je posekáno a druhá se projevuje v zimě - jak se dofukujou, tak vlhko z dechu v nich mrzne a jdou čím dál hůř balit a hlavně pak znova nafukovat...

co se týká odolnosti/skladnosti/pohodlí tak jsou super

avatar
fenri Datum: 30.06.2015 Čas: 19:40

Doporučuji test těchto karimatek na mém oblíbeném webu vybaven.cz
Pohořely tam fest :-(

avatar
CerVus Datum: 30.06.2015 Čas: 17:59

Ten static V mám také a paráda. Lepší jsem neměl. Jen u ní člověk musí dávat pozor aby se nenamočila. Prý potom uchází a já to teda u své riskovat ověřováním nehodlám :)

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava